27 grudnia nowym świętem narodowym? Polacy szykują się na kolejny dzień wolny?

Niebawem w kalendarzu świąt narodowych pojawi się nowa data. Chodzi o 27 grudnia. To data wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Projekt Prezydenta

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu zarekomendowała uchwalenie projektu ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Projekt powstał z inicjatywy Prezydenta RP, Andrzeja Dudy. Dokument ustanawia dzień 27 grudnia świętem państwowym. Jest to data wybuchu Powstania Wielkopolskiego, zrywu patriotycznego z lat 1918-1919.

Inicjatywa regionu

Zgodnie z informacjami podanymi przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Andrzeja Derę, podstawą powstania projektu ustawy jest inicjatywa oddolnaPomysł narodził się w samej Wielkopolscepoparły go wszystkie samorządy z regionu, przyjmując uchwały: rad gmin, rad powiatów, sejmiku. Zebrano ponad cztery tysiące tradycyjnych podpisów poparcia i trzy tysiące internetowych.

Znaczenie dla Polski

Działacze z Wielkopolski chcą, aby uznać dzień 27 grudnia świętem państwowym, ponieważ to właśnie w tym dniu wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Wiązało się z kształtowaniem granic po odzystkaniu przez Polskę niepodległości, 11 listopada 1918, po aż 123 latach zaborów i nieobecności na mapach świata.

Spotkanie z Andrzejem Dudą

W sprawie nowego święta wypowiedział się Prezydent Andrzej Duda:

Święto narodowe należne jest Wielkopolanom i bohaterom, którzy podczas powstania odzyskali Wielkopolskę dla naszego kraju. Świętym prawem Wielkopolan jest domagać się święta narodowego z tej wielkiej i ważnej okazji, jaką jest wola uczczenia czynu zbrojonego, jakim było Powstanie Wielkopolskie.

Prezydent rozmawiał w poniedziałek w Ogrodzie Pałacu Prezydenckiego z przedstawicielami samorządów i mieszkańców Wielkopolski. W tej sytuacji Polacy dysponowaliby aż trzema dniami wolnym „pod rząd”, biorąc pod uwagę okres Bożego Narodzenia.   

O zrywie

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku, zakończyło się rozejmem w Trewirze 16 lutego 1919 roku. Po zakończeniu I wojny światowej, mieszkańcy Wielkopolski pragnęli przyłączenia regionu do odrodzonego Państwa Polskiego. Na tym gruncie doszło do konfliktu z Republiką Weimarską, czyli Rzeszą Niemiecką. Wybuchły walki. Zryw jako jedyny zakończył się tak znaczącym zwycięstwem Polaków.

 

Autor: Judyta Nowak

Komentarze
Czytaj jeszcze: