Antydepresyjna żarówka poprawi Ci humor!

Czy wiedziałeś, że zwykła żarówka może pomóc Ci zmniejszyć napięcie mięśni lub polepszyć humor? Żarówka pomaga w praktyczny i skuteczny sposób wyrównać brak światła słonecznego w ciągu roku i poprawić nasze samopoczucie. Dzięki czemu działa antydepresyjnie i antystresowo.

Żarówka lekiem na całe zło

Żarówka antydepresyjna służy do terapii jasnym światłem, które regulując mechanizm wydzielania melatoniny synchronizuje wewnętrzne rytmy biologiczne i przywraca zdrowie - zarówno fizyczne jak i psychiczne. Do chorób, których przyczyną są zaburzenia rytmów biologicznych zalicza się: depresję zimową, zaburzenia snu związane z opóźnieniem i przyspieszeniem pory zasypiania, syndrom jet lag, obniżona motywacja, zwiększona potrzeba snu, zespół przewlekłego zmęczenia.

Zimowa depresja

Długie noce i ciemne zimowe dni mogą spowodować, że część osób doświadczy pogorszenia nastroju co zwane jest sezonowym zaburzeniem afektywnym SAD lub po prostu „zimową depresją”. Uważa się, że SAD jest spowodowany przez nieregularne wytwarzanie „hormonu snu” – melatoniny. Zwiększenie ilości światła powoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego „hormonu snu” i w ten sposób zredukowanie powiązanych symptomów. Terapia świetlna jest standardowym leczeniem w przypadku SAD. Może to już pora wymienić zwykłe żarówki na antydepresyjne?

Objawy depresji

Do podstawowych klinicznych objawów pierwszego epizodu depresyjnego należą:

- Obniżony nastrój - może pojawiać się rano i utrzymywać się przez większość dnia. Powtarza się i jest niezależny od okoliczności

- Anhedonia - zobojętnienie emocjonalne, utrata zainteresowania tym, co zazwyczaj sprawia przyjemność

- Osłabienie energii i szybsze męczenie się

Inne ważne objawy, które mogą występować to m.in. zaburzenia snu, myśli samobójcze, problemy z pamięcią i koncentracją uwagi, poczucie winy (nadmierne i zwykle nieuzasadnione), spowolnienie psychoruchowe, zmiany łaknienia i masy ciała.

"Muszą pojawić się przynajmniej dwa podstawowe objawy tej choroby oraz minimum dwa objawy dodatkowe, spośród wymienionych powyżej, aby można było zdiagnozować depresję. Ponadto objawy te powinny utrzymywać się przynajmniej przez dwa tygodnie" - tłumaczą eksperci kampanii "Twarze depresji".

Komentarze
Czytaj jeszcze: