Błąd kardynalny na maturze z języka polskiego 2022. Czym skutkuje taka pomyłka?

Błąd kardynalny jest maturalną pomyłką, której obawiają się wszyscy zdający. Jego popełnienie oznaczana niezdanie matury. Czym jest taka wpadka i kiedy powinniśmy się nią martwić? Sprawdźmy.

Matura z języka polskiego 2022 już za nami!

Tegoroczne matury rozpoczęły się 4 maja od testu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Choć przez wiele lat na egzaminie maturalnym królowała "Lalka" Bolesława Prusa, to w tym roku zabrało jej w tematach wypracowań. Maturzyści przy pisaniu pracy mogli rozpocząć swoje rozważania od "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza lub "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej. Zdający, którzy zdecydowali się na interpretację, musieli "rozłożyć na czynniki pierwsze" wiersz Józefa Barana pt. "Najkrótsza definicja człowieka".

Matura z języka polskiego 2022. Czym jest błąd kardynalny?

Największym postrachem maturzystów, którzy piszą egzamin z języka polskiego, jest błąd kardynalny. Straszą nim nie tylko nauczyciele, ale także starsze roczniki, które mają już maturę za sobą. Czym jest ten błąd? Zgodnie z definicją Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, jest to błąd rzeczowy, który świadczy o nieznajomości tekstu kultury (lektury z gwiazdką) lub kontekstu interpretacyjnego, do którego odwołuje się uczeń. Popełnienie takiego przewinienia na maturze oznacza wyzerowanie punktów z całego wypracowania, co skutkuje niezaliczeniem egzaminu z języka polskiego, a więc oblaniem matury. Warto wspomnieć, że błędem kardynalnym nie jest błąd ortograficzny, interpunkcyjny, językowy, niewielka wpadka rzeczowa lub merytoryczna czy zła kompozycja pracy.

Jeden błąd i oblana matura z języka polskiego. Jak go uniknąć?

Każdy maturzysta może przypadkiem popełnić błąd kardynalny, choćby z pośpiechu czy stresu. Na szczęście egzaminatorzy przeważnie podchodzą do tej kwestii bardzo ostrożnie i decydują się na wyzerowanie całej pracy dopiero w ostateczności. Istnieje jednak kilka błędów, których nie odpuści żadna osoba oceniająca wypracowania. Chodzi o sytuacje, w których zdający pomyli autora danego tekstu kultury czy też jego bohaterów. Poniżej podajemy przykłady:

Uczeń, który dopuści się błędu kardynalnego, automatycznie oblewa maturę z języka polskiego z powodu uzyskania mniej niż 30 proc. punktów (wypracowanie maturalne stanowi 72% punktów). W takiej sytuacji maturzysta ma prawo ponownie przystąpić do tego egzaminu w sesji poprawkowej. Jak nie popełniać błędów tego typu? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Jeśli nie jesteśmy czegoś w stu procentach pewni, lepiej tego nie piszmy.

Autor: Hubert Wiączkowski

Komentarze
Czytaj jeszcze: