Horror to gatunek, który rzadko jest podejmowany przez polskich twórców. Z okazji zbliżającego się wielkimi krokami Halloween przypominamy najbardziej udane polskie filmy grozy. Przy tych produkcjach nie sposób nie poczuć atmosfery tego strasznego święta.
Medium (1985)
Akcja filmu rozgrywa się w międzywojennym Sopocie. W mieście dzieją niewytłumaczalne rzeczy. Ludzie przypominają automaty i robią niewytłumaczalne rzeczy, jakby byli sterowani przez tajemniczą moc. Policjanci starają się ustalić, skąd pochodzi ta nadprzyrodzona siła.
Lokis. Rękopis profesora Wittembacha (1970)
Film ten opowiada o pastorze Wittembachu, lingwiście i etnografie, który wyrusza na Litwę i Żmudź, aby odnaleźć tam ślady starego piśmiennictwa sakralnego. Trafia do pałacu hrabiego, którego matka cierpi na napady szaleństwa. Z czasem poznaje mroczną historię rodziny.
Wilczyca (1982)
Film grozy osadzony w realiach XIX-wiecznej Galicji. Jest to posępna historia Maryny, kobiety, która w poczuciu odtrącenia przez męża zaczęła parać się magią, a tuż przed śmiercią rzuciła zaklęcie na męża. Po śmierci żony Kacper opuszcza rodzinny dom, jednak podąża za nim duch Maryny. "Wilczyca" to przykład klasycznego horroru z kołkami osikowymi, grobowcami, i innymi atrybutami gatunku.
Demon (2015)
Najmłodszy w zestawieniu film powstał w 2015 roku i opowiada historię Piotra. Mężczyzna przyjechał do Polski na swój ślub. Dzień przed ceremonią na terenie posesji, którą para młoda otrzymała od ojca kobiety, Piotr odkrywa zakopane ludzkie szczątki. Chwilę po odkryciu tego przerażającego znaleziska mężczyzna ulega nieszczęśliwemu wypadkowi i traci przytomność. Po przebudzeniu nie może sobie przypomnieć, co się stało.
Diabeł (1972)
Film rozgrywa się w 1793 roku, kiedy wojska pruskie wkraczają do Wielkopolski. Żołnierze dokonują rzezi w klasztorze, z którego uwolniony zostaje Jakub, niedoszły królobójca i młoda zakonnica. Tajemniczy człowiek wręcza mężczyźnie brzytwę, mówiąc, że za jej pomocą może oczyścić świat ze zła i grzechu. Jakub wyrusza w drogę i popełnia kolejne zbrodnie.
Autor: Konrad Lubaszewski