Przepis na piernik staropolski
Aby piernik staropolski był gotowy na Święta, przygotowania zacznij ok. 3-4 tygodnie wcześniej. To konieczne, bo ciasto musi długo dojrzewać, aby cieszyć domowników jak najlepszym smakiem. Oto składniki, których będziesz potrzebować:
- 250 g miodu
- 150 g masła
- 180 g cukru
- 500 g mąki
- 1 jajko
- 2 żółtka
- 2 łyżki przyprawy do piernika
- 80 ml mleka
- 1,5 łyżeczki sody
- 50 g orzechów włoskich
Sposób przygotowania
- Miód, masło i cukier włóż do garnka i zagotuj, przez cały czas mieszając, najlepiej drewnianą łyżką. Odstaw do przestudzenia.
- Dodaj mąkę, jajko i żółtka, a także przyprawę do piernika. Za pomocą łyżki wyrób jednolitą masę.
- Wymieszaj mleko z sodą i dodaj do masy. Wrzuć dokładnie rozdrobnione orzechy. Wyrabiaj łyżką lub mikserem na najwolniejszych obrotach przez 10 minut.
- Przełóż masę do kamiennego lub szklanego naczynia. Przykryj ściereczką i uchyloną pokrywką. Odstaw do chłodnego miejsca na ok. 3 tygodnie.
- Posyp blat mąką, wyłóż dojrzałe ciasto i zagnieć na gładką kulę. Rozwałkuj na placek o wymiarach takich, jak posiadana blaszka z piekarnika.
- Blachę wyłóż papierem do pieczenia. Piernik piecz w temperaturze 180 stopni Celsjusza (grzanie góra i dół, bez termoobiegu) przez 25 – 30 minut. Doglądaj ciasta, bo może upiec się wcześniej. Idealny moment na wyjęcie rozpoznasz po tym, jak wypiek lekko się zarumieni.
- Ostudzone ciasto zesztywnieje. Wtedy przekrój je pionowo na 3 mniejsze prostokąty. Warstwy przełóż powidłami.
- Zawiń w folię aluminiową i odstaw w chłodne miejsce na tydzień. Później przynieś ciasto do pomieszczenia z temperaturą pokojową. Jest gotowy do jedzenia! Pamiętaj, z dnia na dzień jego smak będzie lepszy!
Wskazówki
Oczywiście do piernika pasują różne dodatki. Możesz przygotować polewę czekoladową lub lukier – klasyczny, choć dobry będzie też kakaowy. Pamiętaj też, że nie jest konieczne nasączanie wypieku. Powinien on sam zmięknąć przez powidła. Jeśli lubisz marcepan, spróbuj kupić masę w sklepie i zrób z niej jedną warstwę przy przekładaniu piernika.
Autor: Hubert Drabik