Artykuł sponsorowany

Choroby przewlekłe a L4 – jakie schorzenia uprawniają do długoterminowego zwolnienia?

Choroba przewlekła wpływa na codzienne funkcjonowanie, a jej przebieg ma duże znaczenie dla wykonywania obowiązków w pracy. Z tego powodu, szczególnie w fazie zaostrzeń, wielu pacjentów może zdecydować się na czasowy odpoczynek od pracy ze względów zdrowotnych, co umożliwia uzyskanie L4 online w przypadku chorób przewlekłych. Warto jednak wiedzieć, jakie schorzenia uprawniają do długoterminowego zwolnienia L4.

Jak uzyskać e-zwolnienie L4 na choroby przewlekłe?

Choroby przewlekłe to schorzenia o długim czasie trwania, zazwyczaj przekraczającym 3 miesiące, które mogą wymagać leczenia przez całe życie. Wymagają one ciągłej farmakoterapii oraz okresowych badań. Podstawowym celem leczenia chorób przewlekłych jest łagodzenie objawów i poprawa jakości życia pacjenta, co ostatecznie umożliwia normalne funkcjonowanie i podjęcie pracy.

Pacjenci z chorobami przewlekłymi mają prawo do skorzystania z e-zwolnienia, czyli zwolnienia lekarskiego wystawianego w formie elektronicznej (e-ZLA). Do jego uzyskania niezbędna jest konsultacja z lekarzem, podczas której, w ramach wywiadu, lekarz oceni zasadność L4 z powodu chorób przewlekłych.

E-zwolnienie na choroby przewlekłe można uzyskać, korzystając z platformy telemedycznej, takiej jak np. MED24, oferującej konsultacje online z lekarzami. Aby uzyskać e-zwolnienie, wystarczy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

  1. Zarejestruj się na wybranej platformie telemedycznej.
  2. Umów się na konsultację online z lekarzem, który jest specjalistą w leczeniu choroby przewlekłej, z którą się zmagasz.
  3. Podczas konsultacji opisz swoje objawy (szczególnie te świadczące o zaostrzeniu), przekaż lekarzowi wyniki badań oraz informacje o stosowanych lekach.
  4. Jeśli lekarz stwierdzi, że Twój stan zdrowia wymaga zwolnienia, wystawi e-zwolnienie, które automatycznie trafi do ZUS i Twojego pracodawcy.

Podczas trwania „wizyty”, w razie takiej potrzeby, mogą zostać wydane: zwolnienie lekarskie (L4, również na chore dziecko), a także e-recepta

Najczęstsze schorzenia przewlekłe uprawniające do zwolnienia L4

Choroby przewlekłe mogą znacząco wpłynąć na zdolność do wykonywania pracy, zwłaszcza w okresach zaostrzeń objawów, niekiedy całkowicie ją uniemożliwiając. Poniżej, w formie listy, wymieniono najczęściej spotykane schorzenia przewlekłe, które uprawniają do uzyskania długoterminowego L4:

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania L4 online przy chorobach przewlekłych?

Do uzyskania L4 online warto dobrze się przygotować i zebrać wszystkie niezbędne informacje. Lekarz musi mieć pełny obraz schorzenia pacjenta, aby móc wystawić zwolnienie na chorobę przewlekłą. Poniżej znajduje się lista najważniejszych dokumentów i zaświadczeń dotyczących choroby przewlekłej:

Długoterminowe zwolnienia – ile czasu można być na L4?

Zgodnie z przepisami, lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie na maksymalny okres 182 dni. W przypadku chorób przewlekłych, zwłaszcza w sytuacjach zaostrzenia, L4 może być wystawione na 30 dni. Po upływie tego czasu, w zależności od stanu zdrowia pacjenta, e-ZLA może być przedłużane co miesiąc.

Kiedy ZUS może kontrolować zwolnienia L4 przy chorobach przewlekłych?

Pacjenci korzystający z L4, szczególnie osoby często chorujące, mogą podlegać kontrolom przeprowadzanym przez ZUS. Mają one na celu upewnienie się, że pacjent rzeczywiście nie jest zdolny do pracy oraz przestrzega zaleceń lekarza, np. pozostaje w domu i nie opuszcza go w celach niezwiązanych z leczeniem, takich jak wizyta w aptece czy zakupy w sklepie spożywczym. Dodatkowo dorosły przebywający na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby przewlekłej lub jej zaostrzeń ma również obowiązek poinformować swojego pracodawcę o zakończeniu lub przedłużeniu L4.

Komentarze