Co robić, aby komar nas nie dopadł? Unikaj ubrań w tym kolorze... Badacze wyjaśniają

Od dawna wiadomo, że komary przywabia zapach dwutlenku węgla i niektóre kolory. Tyczy się to w szczególności komarów roznoszących choroby tropikalne, jak owady z gatunku Aedes aegypti. Tym samym, stało się jasne, iż są barwy, które w żadnym stopniu nie przykuwają uwagi komarów...

Jakie kolory przyciągają komary?

Aedes aegypti, to owad będący nosicielem żółtej febry i dengi. Choroby te występują w strefie subtropikalnej i tropikalnej, a także przyczyniają się do licznych zgonów. Badacze z Waszyngtonu we współpracy z uczonymi z niemieckiego uniwersytetu we Freiburgu, odkryli, iż komary Aedes aegypti przywabiają konkretne kolory, jak: czerwień, pomarańcz i czerń. Ludzka skóra wysyła do ich oczu sygnał o intensywnie czerwono-pomarańczowym odcieniu.

Kiedy wyczuwają określone związki, takie jak CO2 z naszego oddechu, zapach ten stymuluje oczy do wyszukania określonych kolorów i innych wzorów wizualnych, które są związane z potencjalnym gospodarzem, i kierują do niego
– zaznaczył profesor biologii, Jeffrey Riffell  

Co robić, aby komar nas nie dopadł?

Niedawno zdobyta wiedza w zakresie kolorystycznych upodobań głodnych komarów może pomóc naukowcom w skonstruowaniu lepszych środków odstraszających te owady. Wielu ludzi boi się ukąszeń komarów, dlatego kluczowe jest pytanie, co należy robić, aby powstrzymać komary przed ugryzieniem? Badacze odpowiadają, że rozwiązanie to:

Odfiltrowanie tych atrakcyjnych kolorów na naszej skórze lub noszenie ubrań, które unikają tych kolorów.      

Zapach CO2…

Ludzie nie są w stanie wyczuć wydychanego dwutlenku węgla, natomiast komary posiadają tę umiejętność. Badania dowodzą, iż wywęszenie CO2 zwiększa poziom aktywności samic-komarów. Gdy wyczują one woń dwutlenku węgla, wówczas ich oczy zaczynają poszukiwać określonych barw, które nakierują je na potencjalnego żywiciela. Wiadomo, że komary preferują kolor czerwono-pomarańczowy, który najwierniej oddaje barwę ludzkiej skóry. W momencie, gdy komarzyce wyczuły CO2, a badacze założyli rękawice w kolorze zielonym, wówczas owady nie leciały już w kierunku bodźca, były zdezorientowane.

Źródło: PAP

Czytaj też:

Autor: Zuzanna Bartus

Komentarze
Czytaj jeszcze: