Jarmuż – co to jest?
Jarmuż to warzywo z rodziny kapustowatych, które zyskuje coraz większą popularność dzięki swoim licznym korzyściom zdrowotnym. Jest jednym z najbardziej wartościowych pod względem odżywczym warzyw liściastych, co sprawia, że często bywa określany jako „superfood”. Jarmuż dostarcza organizmowi szerokie spektrum witamin, minerałów, błonnika oraz przeciwutleniaczy, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i zapobieganiu wielu chorobom.
Mało tego, jest doskonałym źródłem wapnia i co ciekawe, ma go więcej niż szklanka mleka! Zawiera 150 mg na 100 gramów, podczas gdy mleko ma ok. 125 mg. Taka porcja dostarcza prawie 40% zalecanego dziennego spożycia dla osoby dorosłej. Warzywo może się pochwalić także wysoką ilością witaminy C. Ma jej prawie dwa razy więcej niż pomarańcza o podobnej wadze.
Jarmuż – jak go jeść?
Jarmuż jest bardzo zdrowy, dlatego warto zadbać o to, aby miał stałe miejsce w naszej diecie. Spożywać możemy go w różnorodny sposób. Świetnie sprawdza się jako element zmiksowanego smoothie czy z odrobiną oliwy z oliwek dodany do sałatki. Bardzo popularną przekąską są chipsy z jarmużu – liście wystarczy wymieszać z oliwą oraz przyprawami i rozłożyć na blaszce do pieczenia. Całość umieszczamy w nagrzanym do 150 stopni piekarniku i trzymamy tam około 10 minut.
Kiedy jeść jarmuż?
Jarmuż to warzywo, które może przynieść korzyści zdrowotne każdemu, jednak szczególnie warto, aby po nie sięgały następujące grupy osób:
- Osoby z problemami sercowo-naczyniowymi: dzięki właściwościom obniżającym poziom cholesterolu i wspierającym ciśnienie krwi, jarmuż jest polecany osobom z ryzykiem chorób serca.
- Anemicy: ze względu na zawartość żelaza i witaminy C, jarmuż może być cennym składnikiem diety osób z niedokrwistością.
- Starsi: z wiekiem rośnie ryzyko osteoporozy oraz problemów z oczami. Witamina K, wapń i przeciwutleniacze w jarmużu wspierają zdrowie kości i wzroku, co jest szczególnie ważne dla osób starszych.
- Osoby na diecie odchudzającej: jarmuż jest niskokaloryczny, a dzięki wysokiej zawartości błonnika daje uczucie sytości, co może pomóc w kontroli apetytu i utrzymaniu zdrowej wagi.
- Osoby dbające o odporność: w sezonie zwiększonej liczby infekcji, np. jesienią i zimą, warto włączyć warzywo do diety jako naturalne wsparcie dla układu immunologicznego.
Autor: Klaudia Dzięgiel