Artykuł sponsorowany

Czym ogrzewać dom? Koszty i przyszłość źródeł ogrzewania

Jeszcze niedawno możliwości w zakresie wyboru źródeł ogrzewania domu wydawały się dość szerokie. Obecnie po przegłosowaniu przez Parlament Europejski dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków wiele popularnych nośników mocno straciło na znaczeniu. Kończy się era paliw kopalnych, a rozpoczyna era źródeł zeroemisyjnych. Jeśli zastanawiasz się, czym ogrzewać dom w bliskiej i dalekiej przyszłości, to w niniejszym wpisie znajdziesz odpowiedź.

Materiały prasowe

Zmierzch paliw kopalnych

Pod koniec I kwartału 2024 roku Parlament Europejski przegłosował dyrektywę o charakterystyce energetycznej budynków, zgodnie z którą:

Kotły gazowe, które będą zasilane w przyszłości gazami odnawialnymi (np. biometanem czy wodorem) lub mieszanką gazu z udziałem gazów odnawialnych nie będą podlegać ograniczeniom także po 2030 roku.

Czy pellet będzie zakazany?

Jeszcze niedawno zakazami objęte miały być także kotły na pellet. PE ostatecznie wycofał się z tej decyzji, ponieważ uznano, że pellet należy zaliczyć do źródeł ekologicznych; tzw. biomasy powstałej w wyniku sprasowania pod wysokim ciśnieniem rozdrobnionego drewna, trocin, słomy lub pędów wierzby energetycznej. Decyzja wywołała poruszenie wśród ekologów, a inwestorzy odetchnęli po niej z ulgą.

A zatem: czym ogrzewać dom?

Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie, porównajmy koszty ogrzewania domu różnymi źródłami ciepła, zarówno tradycyjnymi, jak i odnawialnymi. Obliczenia przeprowadzono dla modelowego domu o następujących parametrach:

Roczne koszty ogrzewania takiego obiektu wybranymi źródłami ciepła (według cen obowiązujących w kwietniu 2024 r.) przedstawiają się następująco:

Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem okazuje się ogrzewanie domu pompą ciepła. Choć podobne roczne koszty generują węgiel i drewno, to w krajach UE paliwa te są obecnie wycofywane. Nie warto na nie stawiać w dłuższej perspektywie. Stosunkowo atrakcyjnym surowcem grzewczym okazuje się pellet. Najdroższy w zestawieniu jest olej opałowy, droższy o 84,75% od pompy gruntowej, o 56,16% od pompy powietrznej. Zaraz po nim uplasowały się gaz płynny (o 49,54% droższy od pompy gruntowej i o 26,38% od pompy powietrznej) i gaz ziemny (droższy o 42,32% od pompy gruntowej i o 20,24% od pompy powietrznej).

Podsumowanie

Najbardziej opłacalnymi i przyszłościowymi rozwiązaniami do ogrzewania domu okazują się pompy ciepła. Urządzenia te sprawdzą się zarówno w przypadku budynków nowych, jak i modernizowanych. Dodatkowe oszczędności na rachunkach oraz zwrot inwestycji może przynieść integracja technologii z panelami fotowoltaicznymi, stworzenie hybrydowej instalacji grzewczej np. z kotłem gazowym, a także skorzystanie z dofinansowania na przedsięwzięcia termomodernizacyjne, np. programu „Czyste Powietrze” czy wsparcia oferowanego przez samorządy. Ekonomiczna efektywność, niskie koszty eksploatacji oraz zgodność z przyszłymi regulacjami czynią te urządzenia atrakcyjnym wyborem dla osób poszukujących efektywnych i ekologicznych rozwiązań realizujących ogrzewanie domów.

Pamiętajmy, że na ostateczne koszty ogrzewania domu pompą ciepła wpływają nie tylko parametry techniczne urządzenia, ale przede wszystkim jego odpowiedni dobór do warunków i zapotrzebowania budynku na ciepło. Analizy i prace związane z zakupem oraz montażem urządzenia warto powierzyć specjalistom, sięgając po produkty renomowanych marek, takich jak np. Viessmann.

Atrakcyjnym surowcem okazuje się także biomasa. Cena ogrzewania domu pelletem jest niższa niż przy użyciu gazów kopalnych czy oleju opałowego, jednak wciąż przewyższa koszty generowane przez pompę ciepła.

Autor: Klaudia Wojcieszko

Komentarze