Ajurweda. Na czym polega?
Ajurweda (ayurveda) wg Centrum Ajurwedy oznacza „wiedzę o życiu”, bądź „sztukę życia”, gdzie „ajus” oznacza życie, a „veda” wiedzę i mądrość. Dodają też, że „życie” jest synonimem „zdrowia”, więc ajurwedę można uznać za wiedzę o zdrowiu. Jest ona najstarszym na świecie systemem zarówno medycznym i filozoficznym. Zakorzeniła się w Indiach pięć tysięcy lat temu.
Jej istotą jest dążenie do pełnej równowagi ciała, ducha i umysłu. Ajurweda polega na zapobieganiu chorobom poprzez współgranie środowiska wewnętrznego człowieka z otoczeniem zewnętrznym. Według tej ideologii, ciało odzwierciedla otaczający nas świat.
Ważne jest to, by dostosować się do pogody za oknem i odpowiednio się odżywiać. Gdy chcemy się cieszyć pełnią zdrowia, należy jednocześnie obserwować warunki zewnętrzne i swój organizm i odpowiednio reagować na jego potrzeby.
Istotne dla właściwej diety ajurwedyjskiej jest zastosowanie takich składników, których właściwości będą przeciwne do właściwości otoczenia. Tak jak przy każdej diecie, należy pamiętać by nie popadać w skrajność i zachować równowagę.
Jak się zatem odżywiać?
Jesień w naszym klimacie charakteryzuje się występowaniem deszczowej i chłodnej pogody z dużą dozą wiatru. Wiatr wysusza nasz organizm, co można zauważyć po popękanych dłoniach. Częściej wtedy sięgamy po różne kremy do rąk. Jednak odpowiednio dostosowana dieta do warunków pogodowych pomoże nam pozbyć się problemu suchości w organizmie.
Warto pamiętać, by w okresie jesiennym zażywać potrawy bogate w zdrowe tłuszcze, które w odróżnieniu od pogody za oknem są wilgotne, bardziej oleiste i ciężkie, takie jak smażone kotleciki warzywne, czy duszone i pikantne warzywa. Danie można uzupełnić o dodatki takie jak kasza kaszy okraszona olejem lub masłem, a także marchew z dodatkiem wybranego tłuszczu i rodzynek.
Na deszczowe dni sprawdzą się również potrawy ostre, które usuną wilgoć z naszego organizmu. Natomiast na ciągły i uciążliwy katar, uczucie zaflegmienia układu pokarmowego i astmę sprawdzą się pokarmy gorzkie i cierpkie. Posiadają one także właściwości wychładzające więc nie należy spożywać ich w nadmiarze. Najlepsze smaki na jesień: smak kwaśny, słony, lekko pikantny oraz słodki.
Specjalistka ajurwedy - Agnieszka Wielobób na jesień proponuje zjeść biały barszcz z warzywami (smak słodki i kwaśny) z ostrymi przyprawami (ziele angielskie, kuleczki jałowca, liść laurowy, świeży imbir, gałka muszkatołowa, sól). Doskonałe okażą się także duszone warzywa, takie jak cukinia, bakłażan, pomidor, cebula z dodatkiem kurkumy, kminu, czarnej gorczycy, curry, majeranku czy indyjskiej przyprawy – asafetydy.
Kilka przepisów idealnych na jesienną zawieruchę
Curry warzywne z ziemniakami, kalafiorem i szpinakiem
Dla 3 osób będziemy potrzebować: 450 g świeżego lub mrożonego kalafiora, 1 łyżkę oleju kokosowego, 1 łyżeczkę kurkumy i połowę łyżeczki słodkiej papryki w proszku, ćwierć litra bulionu drobiowego lub jarzynowego, 1 puszkę mleka kokosowego 400 ml, 3 ziemniaki i 100 g szpinaku. Odpowiedniego smaku nada 1 łyżka, lub gdy nie mamy takiej w domu można dodać 1 łyżkę startego imbiru, 2 starte ząbki czosnku i 4 posiekane plasterki chili.
Na początku należy pokroić kalafiora na mniejsze kawałki. Następnie w dużym garnku delikatnie podsmażyć na oleju pastę curry bądź mieszankę składników zastępczych podanych powyżej, cały czas mieszając. Później dodać pozostałe przyprawy i wymieszać. Kolejny krok to dodanie od 3 do 4 łyżek mleka kokosowego, które dodajemy stopniowo ciągle mieszając by powstała w końcu pasta. Następnie należy wlać gorący bulion i resztę mleka kokosowego i doprawić solą. Do gotującego się sosu włożyć kalafiora i obrane, pokrojone w kostkę ziemniaki. Gotować 15 minut aż warzywa zmiękną. Na końcu dodać szpinak i gotować jeszcze przez minutę. Gotowe danie można podać z posiekaną papryczką chili i kolendrą.
Zupa warzywna z kaszą jęczmienną
Do zupy dla 4 porcji potrzebne będą: 180 g kaszy jęczmiennej, 2 garście jarmużu, 240 g fasoli czerwonej konserwowej, 150 g kalafiora, 120 g pomidorów suszonych w oleju, mały kawałek selera, 1 średnia sztuka marchwi, pół papryki czerwonej, papryka zielona, 1 duża cebula, 1 duży ząbek czosnku, 3 łyżeczki koncentratu pomidorowego, pół łyżeczki słodkiej papryki mielonej, sól, kmin rzymski, pieprz czarny i pęczek kopru.
Przepis jest bardzo prosty. Na początku potrzebne będzie przygotowanie wszystkich warzyw. Trzeba je obrać i pokroić na kawałki, a ząbek czosnku rozgnieść. Później wszystkie te składniki, razem z kaszą i bez fasoli, umieścić w garnku. Dodać 3 szklanki wody i doprowadzić do wrzenia. Po zagotowaniu należy wymieszać wszystkie składniki, zmniejszyć ogień i gotować jeszcze przez ok. 40 minut. Na 5 minut przed końcem gotowania, dodać fasolę. Zupa gotowa! Można posypać ją także koperkiem.
Zupa krem z dyni
To obowiązkowe danie na tę porę roku! A do niego potrzebujesz tylko: 2 kg dyni, 1 batat, kawałek pora, 2 marchewki, 2 ząbki czosnku oraz sól, pieprz, chili, imbir, szczyptę kurkumy i cynamonu, natkę pietruszki, a także puszkę mleka kokosowego.
Dynię należy obrać i wydrążyć z niej pestki. Tak przygotowaną kroimy na kawałki. Batata i marchewkę obieramy i kroimy w kostkę. Pora również kroimy na kawałki. Pokrojone warzywa wsadzamy do garnka i zalewamy szklanką wody. Następnie gotujemy je na małym ogniu i pod przykryciem aż zmiękną. Teraz trzeba wycisnąć czosnek i dodać go do zupy. Imbir ścieramy na tarce i również dodajemy do pozostałych składników. Wszystko należy zmiksować blenderem. Następnie dodajemy mleko kokosowe i doprawiamy solą, pieprzem, chili, kurkumą i cynamonem oraz ozdabiamy pietruszką.
Gorąca herbata imbirowa
Zaparz swoją ulubioną herbatę i w międzyczasie przygotuj imbir. Pokrój go w 5 plasterków i wrzuć do gotującej się wody w garnuszku na 15 minut. Następnie zdejmij imbir z ognia i dodaj do herbaty. Na koniec, by osłodzić nieco ostrość imbiru, dodaj 2 łyżeczki miodu.
Autor: Aleksandra Biłas