Zastrzeżenie numeru PESEL jest nową metodą walki z wyłudzeniami danych i pieniędzy. Od pewnego czasu każdy może to zrobić w bardzo prosty sposób. Wystarczy posiadać smartfona i zainstalowaną na nim aplikację mObywatel.
Dlaczego warto zastrzec numer PESEL?
Odpowiedź jest bardzo prosta: po to, by chronić samego siebie. W dobie cyfryzacji dokumentów rośnie ryzyko wycieków danych. Przykładem tego może być niedawne ujawnienie wrażliwych informacji, którymi dysponował ALAB. Eksperci niestety nie mają dobrych wieści.
Wycieki, nie tylko z ALAB, wpisują się już powoli w codzienność. Prędzej czy później każdego z nas to spotka
– piszą wprost redaktorzy portalu "Niebezpiecznik".
Ochrona naszego numeru PESEL ma więc duże znaczenie, bo wkrótce po jego zastrzeżeniu nikt nie będzie mógł wziąć na nas kredytu czy pożyczki. Instytucje finansowe będą zobligowane do weryfikacji blokady numeru PESEL od 1 czerwca tego roku.
Warto wspomnieć, że zastrzeżenie numeru PESEL nie wpłynie na możliwość załatwienia spraw urzędowych lub umówienia wizyty u lekarza.
Jak zastrzec swój numer PESEL?
Najprostszym sposobem jest aplikacja mObywatel, którą zainstalujemy na smartfonie, korzystając ze sklepów Google Play (Android) lub App Store (iOS). Po zalogowaniu się przechodzimy do sekcji Usługi, a następnie klikamy w pole Zastrzeż PESEL. Wówczas przy użyciu przełącznika możemy włączyć lub wyłączyć zastrzeżenie numeru PESEL. Warto mieć na uwadze, że po cofnięciu blokady nie będziemy mogli jej aktywować ponownie przez 30 minut.
PESEL można zastrzec także za pośrednictwem Profilu Zaufanego lub w urzędzie gminy. Usługa jest realizowana bezpłatnie i natychmiastowo.
Autor: Hubert Wiączkowski