Nagrzany samochód to śmiertelna pułapka dla dzieci
Choć wielokrotnie w mediach mówi się o konsekwencjach pozostawienia dzieci w aucie w trakcie upału, to wciąż są rodzice, którzy zostawiają swoje pociechy na fotelu, bo tylko "na chwilę" idą na zakupy. Niestety, często chwilowa wizyta w centrum handlowym przedłuża się, a maluchowi grozi wtedy ogromne niebezpieczeństwo. Nagrzany samochód jest dla dziecka śmiertelną pułapką, z której nie może samodzielnie uciec.
Jak nagrzewa się samochód w trakcie upału?
Zamknięty samochód działa jak akumulator ciepła. Wszystko z uwagi na szyby, które przepuszczają promienie słoneczne i podczerwone. Te rozgrzewają wnętrze pojazdu, a następnie – działając jak izolator – zatrzymują ciepło w środku. Co ważne, pozostawienie lekko uchylonego okna wcale nie wpływa znacząco na temperaturę w samochodzie. Dodatkowym czynnikiem, który ma znaczenie przy nagrzewaniu się pojazdów, jest kolor ich karoserii oraz elementów w środku. Im ciemniejsze barwy, tym szybciej będzie nagrzewać się auto.
Dziecko zamknięte w aucie? Musisz natychmiast zareagować!
W zaledwie kilka minut temperatura wewnątrz auta, zaparkowanego na słońcu przy upalnej pogodzie, może wzrosnąć nawet do 90 stopni Celsjusza. To ogromne zagrożenie dla dzieci, których organizmy rozgrzewają się w takich warunkach od 2 do 5 razy szybciej, niż ciało dorosłego człowieka. Wystarczy naprawdę niewiele czasu, aby u malucha doszło do przegrzania organizmu, które może zakończyć się jego śmiercią. Co zrobić, gdy zobaczymy dziecko zamknięte w aucie? Najgorsza jest bezczynność! W takiej sytuacji, bez względu na wszystko, trzeba zareagować.
- Upewnij się, czy w pobliżu nie ma rodziców lub opiekunów dziecka, którzy dysponują kluczami do samochodu.
- Zapytaj przechodniów, czy wiedzą, do kogo należy pojazd. Poinformuj ich, że w samochodzie zamknięte jest dziecko.
- Powiadom służby o całej sytuacji. Zadzwoń pod numer alarmowy 112.
Dziecko zamknięte w aucie. Czy można wybić szybę?
Co zrobić, gdy stan dziecka pogarsza się lub już jest bardzo zły? Pierwsze co przychodzi na myśl, to oczywiście wybicie szyby. Zanim to jednak zrobisz, upewnij się, że bagażnik lub inne drzwi są zamknięte. Jeśli tak, możesz wybić szybę. Postaraj się zrobić to tak, aby odłamki szkła nie poraniły malucha. W takim przypadku nie grożą Ci za to żadne konsekwencje, ponieważ wybijasz szybę z uwagi na stan wyższej konieczności. Prościej mówiąc: ludzkie życie jest w tej sytuacji ważniejsze od wartości szyby.
Dziecko zamknięte w aucie. Co dalej?
Dziecko wyciągnięte z auta powinno jak najszybciej trafić pod opiekę lekarzy. Zanim przyjadą służby, trzeba iść z maluchem do cienia, dać mu trochę wody oraz delikatnie go nawilżyć. Pociechy nie wolno schładzać zbyt szybko, ponieważ może dojść do szoku termicznego. Warto pamiętać, że zostawienie dziecka w aucie podczas upału może zostać uznane za przestępstwo. Policja wielokrotnie przypominała, że za narażenie malucha na utratę zdrowia lub życia grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Autor: Hubert Wiączkowski