Dzień kobiet w starożytności
Choć oficjalnie święto kobiet zostało ustanowione nieco ponad wiek temu, to jego pierwowzór był celebrowany już w starożytnym Rzymie. Co łączyło dawny Dzień kobiet od współczesnego? Rzymskie Matronalia były obchodzone w pierwszym tygodniu marca i związane było z początkiem nowego roku. Celebrowano wtedy macierzyństwo i płodność, czyli to, co charakterystycznie jest tylko dla płci żeńskiej. Z tej okazji mężczyźni obdarowywali swoje kobiety prezentami, a także spełniali ich życzenia.
Dzień kobiet na świecie
Początki ówczesnego Dnia kobiet, który zyskał w XX w. charakter międzynarodowy, wywodzą się z ruchów robotniczych na terenie Ameryki Północnej oraz Europy. Pierwsze obchodzone święto kobiet datuje się na 28 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych. Zostało zapoczątkowane przez Socjalistyczną Partie Ameryki.
Dzień kobiet w krajach, gdzie płeć żeńska nie miała prawa głosu w istotnych wyborach państwowych, był okazją do manifestowania równouprawnienia kobiet i ruchów sufrażystek. Przypomnijmy, że prawa wyborcze dla kobiet w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej zostały wprowadzone dopiero w 1920 roku. W Polsce prawo do głosowania kobiety zyskały dwa lata wcześniej.
W Austrii, Danii, Szwajcarii i Niemczech zaczęto obchody Dnia kobiet 19 marca 1911 roku. Miało to silny związek z domaganiem się kobiet o prawo do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych oraz zaprzestaniem dyskryminacji w miejscu pracy.
Dzień kobiet w Polsce
Święto kobiet w Polsce zostało spopularyzowane w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Słynnymi goździkami zaczęto obdarowywać kobiety dopiero w latach 70. Później popularne stały się także tulipany. I sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka stwierdził, że "Nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli" i w związku z tym z okazji Dnia kobiet corocznie publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego.
Temu dniu nadano tak ważną rangę, że swego czasu święto było obchodzone obowiązkowo w zakładach pracy czy szkołach. W związku z trudną sytuacją gospodarczą w Polsce, kobiety obdarowywano dobrem materialnym w postaci: rajstop, ręczników, ścierek, mydła, czy kawy. Obecnie najpopularniejszymi prezentami dla polskich kobiet są słodycze i kwiaty. 8 marca jest też okazją do uświadamiania społeczeństwa o konieczności zmian w nierównym traktowaniu kobiet wobec mężczyzn.
Zobacz także:
Autor: Urszula Głowiś