Zawierały błędne odpowiedzi
Wicedyrektor warszawskiego WORD Tomasz Matuszewski relacjonował w rozmowie z RMF FM, że nieprawidłowości wykryto dopiero podczas trwania testów. Wyjaśnił, że wadliwe odpowiedzi dotyczyły m.in. znaku oznaczającego obszar zabudowany i pytania: "Czy wjeżdżasz w strefę zamieszkania?". O strefie zamieszkania informuje inny znak, a obszar zabudowany nie oznacza jednocześnie obszaru strefy zamieszkania. Poprawna odpowiedź według systemu brzmiała: „tak”, choć według zapisów prawnych jest całkowicie odwrotnie.
Osoba, która widząc znak "obszar zabudowany", zaznaczyła, że nie wjeżdża do strefy zamieszkania - według systemu miała odpowiedź błędną – dodał wicedyrektor warszawskiego WORD.
Co najmniej 25 osób nie zaliczyło egzaminu
Pojawiają się doniesienia, że co najmniej 25 osób w poniedziałek, tj. 23.01.2022, nie zdało państwowego egzaminu teoretycznego, czego powodem były odpowiedzi na nieprawidłowe pytania. Jak czytamy w RMF24, sytuacja miała bezpośredni wpływ na wynik ich testu. 200 osób wylosowało wadliwe pytania, jednak mimo to egzamin zaliczyły.
Ministerstwo Infrastruktury prowadzi rozmowy na temat rozwiązania sytuacji. Rozważane są dwa scenariusze: darmowa powtórka testu dla osób, którym nie udało się go zaliczyć lub uznanie za poprawne odpowiedzi udzielonych na błędne pytania. Pojawiają się głosy o pierwszych dymisjach urzędników. Czytaj tutaj.
Źródło: Mariusz Piekarski, Arkadiusz Grochot/RMF24
Autor: Małgorzata Durmaj