Emma Watson na gali rozdania nagród BAFTA 2022
Emma Watson, gwiazda filmowej adaptacji kultowej powieści J.K. Rowling „Harry Potter”, pojawiła się w niedzielę, 13 marca, na gali rozdania nagród filmowych BAFTA 2022. Aktorka została wybrana do wręczenia nagrody za najlepszy brytyjski film 2021 roku. Na scenę została zaproszona przez gospodynię wydarzenia – Rebel Wilson, która zapowiadając aktorkę zażartowała: „Teraz kolejną nagrodę zaprezentuje Emma Watson. Nazywa siebie feministką, ale wszyscy wiemy, że jest czarownicą”. Po wejściu na scenę filmowa Hermiona Granger odpowiedziała: „Jestem tu dla wszystkich czarownic!”.
Jej słowa niewątpliwie miały związek z wcześniejszymi transfobicznymi wypowiedziami J.K. Rowling. Na Twitterze wiele osób udostępniło materiał z wypowiedzią aktorki z hasztagiem #JKDoesntSpeakForMe (J.K. nie mówi za mnie), a jeden z internautów napisał nawet: „Emma Watson niszczy JK”. Wcześniej na tym samym wydarzeniu do kontrowersyjnych poglądów pisarki odniosła się też sama Rebel Wilson. Aktorka przez ostatni rok dokumentowała swój proces odchudzania na Instagramie. Jej metamorfoza była jednym z głośniej komentowanych zjawisk BAFTA 2022. Australijka sama zresztą nie ukrywała swojej przemiany, mówiąc, że „wygląda inaczej” oraz, że przeszła „transformację”, ale tutaj od razu zażartowała, dodając: „Mam nadzieję, że J.K. Rowling nadal to akceptuje”.
Transfobiczne komentarze J.K. Rowling
Kontrowersje z J.K. Rowling w roli głównej rozpoczęły się w 2020 roku, kiedy to pisarka publicznie podzieliła się swoją dezaprobatą na temat transpłciowej terminologii. Jej seria tweetów była wtedy głośno krytykowana zarówno przez fanów, jak i byłe gwiazdy „Harrego Pottera”. 56-letnia autorka bestsellerowej powieści napisała wtedy na Twitterze, że nie zgadza się z terminem „osoby, którzy miesiączkują” zamiast „kobiety”. Dalej uzasadniała swoje słowa w następujący sposób: „Jeżeli płeć nie jest prawdziwa, nie może być czegoś takiego jak pociąg do osób tej samej płci. Jeżeli płeć nie jest prawdziwa, rzeczywistość kobiet na całym świecie zostaje wymazana”, a także: „Znam i kocham osoby transpłciowe, ale wymazanie pojęcia płci uniemożliwia wielu osobom sensowne dyskutowanie o swoim życiu”.
Wypowiedzi Watson i Wilson były więc oczywistym nawiązaniem do tych kontrowersyjnych postów Rowling. Także jej niedawny tweet z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet został mocno skrytykowany przez internautów. Powieściopisarka odniosła się w nim do stanowiska Partii Pracy w sprawie płci i równości: „Wygląda na to, że pod rządami Partii Pracy dzisiaj staniemy się Dniem Nas, Których Imienia Nie Wolno Wymawiać”.
Autor: Marzena Gargas