Gdzie jest niebezpiecznie? Oto polskie miasta z najwyższym wskaźnikiem przestępczości

Portal "Polska w liczbach" zebrał dane statystyczne na temat przestępczości w naszym kraju. W których miastach nie jest do końca bezpiecznie i dlaczego trzeba w nich uważać?

zdjęcie ilustracyjne, fot. Wojciech Olkusnik/East News

Dane za 2022 rok dotyczą liczby przestępstw popełnionych na 1000 mieszkańców. Z uwagi na to ciężko jest wyszczególnić najniebezpieczniejsze miasto w Polsce, bowiem w mniejszych miastach współczynnik przestępstw może być wyższy, zaś w większych – niższy.

Liczba przestępstw stwierdzonych na 1000 mieszkańców jest oczywiście pewnym wyznacznikiem poziomu bezpieczeństwa w danym mieście, ale trzeba pamiętać, że wszystkie przestępstwa zostały potraktowane w tym zestawieniu jednakowo, niezależnie od rodzaju i szkodliwości społecznej. Wysoka pozycja miasta w tym rankingu z pewnością nie jest powodem do zadowolenia, ale nie jest jednoznaczne z ogólnym poziomem niebezpieczeństwa w tymże mieście

– tłumaczy redakcja serwisu.

W jakich polskich miastach lepiej uważać?

Jelenia Góra

To miasto z największą liczbą stwierdzonych przestępstw kryminalnych na 1000 mieszkańców – aż 34. Wykrywalność przestępstw policja określa na 66%.

Sopot

W Sopocie na 1000 mieszkańców popełniane są blisko 32 przestępstwa kryminalne. Wykrywalność szacuje się na 58%.

Wrocław i Katowice

We Wrocławiu policja wykrywa tylko 39% przestępstw kryminalnych. Natomiast ich współczynnik wynosi 25,6 na 1000 mieszkańców. W Katowicach przy identycznym współczynniku wykrywalność przestępstw wynosi natomiast 64%.

Włocławek

Włocławek przoduje w ilości przestępstw popełnionych przeciwko mieniu na 1000 mieszkańców. Współczynnik w tym przypadku wyniósł 37,6.

Józefów, Otwock i Osieck

W tych trzech miastach położonych w województwie mazowieckim trzeba koniecznie uważać na drogach. Popełniono tam sporo przestępstw drogowych – aż 4 na 1000 mieszkańców. Optymistycznie wyglądają jednak dane dotyczące wykrywalności – tamtejsza drogówka miała wykryć wszelkie tego typu niebezpieczne sytuacje.

Mysłowice

W Mysłowicach popełniono ponad 359 przestępstw na 1000 mieszkańców. Wykrywalność określono na 98%. Większość z nich to przestępstwa gospodarcze, a nie kryminalne lub drogowe.

Jak wygląda przestępczość w Polsce?

Portal "Polska w liczbach" podaje, że w 2022 roku w Polsce stwierdzono 862 992 przestępstw. Oznacza to, że odnotowano 22,81 przestępstw na 1000 mieszkańców.

Wskaźnik wykrywalności sprawców przestępstw wynosi 71,10%. Najwięcej wykryto przestępstw o charakterze kryminalnym – 12,98/1000 mieszkańców (wykrywalność: 63%) oraz przeciwko mieniu 11,37/1000 mieszkańców (wykrywalność: 50%). Najmniej przestępstw popełniono przeciwko życiu i zdrowiu – 0,35/1000 mieszkańców (wykrywalność: 87%).

Autor: Hubert Wiączkowski

Komentarze