Latem na północnych krańcach Polski dzień jest wyjątkowo długi, szczególnie na początku wakacji. To znakomite miejsca do podziwiania romantycznych zachodów słońca. Spędzając wakacje nad Bałtykiem. trzeba brać pod uwagę kapryśną polską pogodę i znaleźć takie miejsca, które pozwolą pożytecznie spędzić czas przeznaczony na wypoczynek. To jest szczególnie istotne, gdy towarzyszą nam dzieci, pełne niespożytej energii. Oto kilka miejsc godnych polecenia.
Łeba
Łeba sąsiaduje z unikatowym kompleksem wędrujących wydm w Słowińskim Parku Narodowym, które osiągają wysokość do ok. 40 m nad poziomem morza. Rozległe piaszczyste powierzchnie, przypominające krajobraz pustynny, przyciągają turystów polskich i zagranicznych. Ok. 9 km od centrum Łeby wznosi się popularna Wydma Łącka, z której można zobaczyć zarówno Bałtyk, jak i oddzielone od morza mierzeją przybrzeżne Jezioro Łebsko. Z Łeby można się wybrać na rejs po jednym i drugim akwenie. Niedaleko plaży w Łebie na najmłodszych czeka Discovery Park z karuzelami, kolejką górską, zjeżdżalniami, trampolinami, autodromem i innymi atrakcjami. Na obrzeżach miasta świetną zabawę terenową oferuje Labirynt Łeba Park, największy w Polsce naturalny żywopłotowy labirynt o powierzchni 0,5 ha. W pobliżu jest też rodzinny park rozrywki Łeba Park z naturalnej wielkości makietami dinozaurów, mini ZOO, jaskiniową rodziną Flinstone'ów i wioską indiańską.
( zobacz noclegi na e-wczasy.pl/noclegi/nad-morzem)
Białogóra
Białogóra to propozycja dla tych, którzy chcieliby uciec od tłumów wczasowiczów do mniej popularnej miejscowości. Niewielka wioska leży niedaleko Jeziora Żarnowieckiego. Do szerokiej, piaszczystej i jeszcze niezatłoczonej plaży prowadzi droga długości ok. 1,5 km, biegnąca wśród sosnowych lasów porastających wydmy. Cisza, spokój i sąsiedztwo rezerwatu przyrody daje możliwość wypoczynku od cywilizacyjnego zgiełku oraz fizycznej i psychicznej regeneracji. Białogóra to doskonałe miejsce dla miłośników nordic walking, dla których przygotowano kilka znakomicie oznakowanych tras o różnych stopniach trudności. Pobliska stadnina koni oferuje lekcje jazdy konnej, jazdę w terenie, a nawet galopy po plaży i okolicznych lasach (niektórzy przyjeżdżają tu tylko po to), a dla najmłodszych przejażdżki na kucykach i w małych bryczkach.
Karwia
Karwia jest położona między Kanałem Karwianką od zachodu a strugą Czarna Woda od wschodu. Letniskową zabudowę z ośrodkami wypoczynkowymi, pensjonatami i kwaterami prywatnymi skutecznie oddziela od plaży las sosnowy o szerokości ok. 300 m z biegnącą wzdłuż wybrzeża ścieżką dla spacerowiczów. Karwia słynie ze swoich pięknych, szerokich plaż. Do oddalonej o kilka kilometrów Jastrzębiej Góry prowadzą trasy piesze dla uprawiających nordic walking oraz ścieżka rowerowa z pobliskiego Ostrowa. Aktywny wypoczynek umożliwia też przystań na Czarnej Wodzie oferująca spływy kajakowe. Jedną z atrakcji jest też położona w centrum Karwi motylarnia.
Jastrzębia Góra
Jastrzębia Góra była modną miejscowością letniskową warszawskich elit w okresie międzywojennym. Wypoczywali tu m.in. marszałek Józef Piłsudski, prezydent Ignacy Mościcki, minister Józef Beck i marszałek Edward Rydz-Śmigły. Wbrew powszechnym przekonaniom to nie na przylądku Rozewie, a na plaży w Jastrzębiej Górze leży najdalej na północ wysunięty punkt Polski (54°50’ 08’’ N). Na górującym nad nim klifie ustawiono przypominający o tym obelisk „Gwiazda Północy”, do którego można dojść z centrum Jastrzębiej Góry leśnym deptakiem. Deptak prowadzi do latarni morskiej na Rozewiu, mijając po drodze wąwóz Lisi Jar. Stojący na jego skraju pomnik w kształcie orła upamiętnia miejsce lądowania okrętu wiozącego Zygmunta III Wazy po powrocie z nieudanej wyprawy w celu odzyskania korony króla Szwecji, której został nielegalnie pozbawiony. Z Jastrzębiej Góry do latarni morskiej na Rozewiu i Muzeum Latarnictwa trzeba przejść około 3 km. Klif na Rozewiu słynie z rosnących tam potężnych buków, które mają ponad dwieście lat.
Władysławowo
Władysławowo jest najdalej na północ położonym miastem w Polsce. Wyjątkowe położenie nad otwartym morzem oraz nad Zatoką Pucką u nasady Mierzei Helskiej stanowi atrakcję przyciągającą każdego roku tysiące turystów. Podczas wypoczynku we Władysławowie można przypadkiem spotkać znanych sportowców trenujących w Ośrodku Przygotować Olimpijskich w Cetniewie i poznać historię polskiego sportu spacerując Aleją Gwiazd Sportu. Z portu we Władysławowie można wybrać się na rejsy wycieczkowe po Bałtyku. Miasto jest świetną bazą wypadową do zwiedzania Trójmiasta oraz do poznania atrakcji Mierzei Helskiej. Wyjątkowe warunki wodne i klimatyczne Zatoki Puckiej sprawiają, że Jastarnia i Jurata są idealnymi miejscami do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Hel przyciąga turystów swoim fokarium i Muzeum Obrony Wybrzeża. Do atrakcji samego Władysławowa należą Lunapark Sowiński, Ocean Park i wieża Domu Rybaka z Muzeum Motyli i rozległym widokiem na okolicę oraz położony na północ od centrum malowniczy Wąwóz Chłapowski.
Źródło: www.e-wczasy.pl
Autor: Klaudia Wojcieszko