„Znachor” z 1982 roku to prawdziwy klasyk!
„Znachor” z 1982 roku w reżyserii Jerzego Hoffmana to film, który został zrealizowany na podstawie powieści o tym samym tytule z 1937 roku autorstwa Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. To druga filmowa ekranizacja. Wcześniejsza powstała w tym samym roku, co została wydana książka. To historia profesora Wilczura, który szuka zapomnienia w alkoholu po tym, jak odeszła od niego żona z ukochaną córką. Raniony w głowę podczas bójki traci pamięć. Piętnaście lat później policja zatrzymuje mężczyznę bez dokumentów. By uniknąć aresztowania, kradnie akt urodzenia Antoniego Kosiby i od tego momentu zaczyna żyć pod takim nazwiskiem na pewnej wsi.
W obsadzie znaleźli się m.in.: Jerzy Bińczycki, Anna Dymna, Tomasz Stockinger, Piotr Fronczewski, Bernard Ładysz, Piotr Grabowski czy Artur Barciś. „Znachor” stał się już kultowy, a słynna scena z ujawnieniem tożsamości tytułowego bohatera często jest cytowana przez fanów w mediach.
Gdzie obejrzeć film „Znachor” 1 listopada? Telewizja Polska podjęła decyzję
1 listopada wiele stacji telewizyjnych co roku emitowało „Znachora”. Widzowie są już przyzwyczajeni, że tego dnia można po raz kolejny obejrzeć uwielbiany przez nich film. Tym razem jednak się to zmieni. Jak podaje portal Wirtualne Media produkcja nie będzie emitowana w TVP1, TVP2 ani w TVP Seriale, podobnie, jak TVP HD i TVP Kobieta.
„Znachor” nie jest zaplanowany do emisji. Raczej nie będziemy emitować – poinformowało portal Wirtualne Media biuro prasowe TVP.
W tym roku jedynie Stopklatka zaplanowała emisję filmu „Znachor” – 1 listopada o 12:30. W tamtym roku produkcję w tym dniu można było obejrzeć aż sześć razy na różnych kanałach i w różnych godzinach.
„Znachor” z 2023 roku na Netflixie
Przypominamy jednak, że nową adaptację filmową „Znachora” z 2023 roku można obejrzeć na platformie streamingowej Netflix. W roli głównej występuje Leszek Lichota, znany z takich produkcji, jak: „Wataha”, „Lincz”, „Drużyna A(A)” czy „Wielka woda”. U jego boku zagrali m.in.: Maria Kowalska, Ignacy Liss, Anna Szymańczyk, Izabela Kuna, Mikołaj Grabowski, Mirosław Haniszewski, a takżd Artur Barciś. W produkcji z 1981 roku wcielił się w Wasylko. W nowej wersji natomiast w Kamerdynera Józefa.
Autor: Natalia Zoń