Google Doodle 29 lipca z kolejnym bohaterem. Kim był Chiune Sugihara?

Dzisiaj logo najpopularniejszej wyszukiwarki mocno się zmieniło! Wszystko za sprawą nowego Google Doodle, które przypomniało internautom postać pewnego wybitnego japońskiego dyplomaty. Kim był więc Chiune Sugihara i jakimi czynami zapisał się na kartach historii?

Google Doodle w poniedziałek 29 lipca

Google Doodle po raz kolejny zmieniło swój wygląd! W poniedziałek 29 lipca logo najpopularniejszej wyszukiwarki przypomniało pewną wybitną postać; Chiune Sugihara – bo o nim mowa – był japońskim dyplomatą, który pomógł tysiącom Żydów w czasie drugiej wojny światowej. Urodził się pierwszego stycznia 1900 roku w średniozamożnej rodzinie. W wieku 18 lat wstąpił na Uniwersytet Waseda, gdzie studiował literaturę angielską. Zdał też egzamin konkursowy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Japonii i szybko stał się ekspertem ws. Rosji. Po zajęciu Litwy przez ZSRR w 1940 roku wielu Żydów usiłowało dostać wizę wyjazdową. Część z nich zgłaszała się do japońskiego konsulatu, a Sugihara rozdał co najmniej 10 000 wiz i legalnych japońskich paszportów dla Żydów, mimo braku zgody ze strony władz. Jego działanie wiązało się z utratą pracy w dyplomacji; Chiune rozpoczął więc pracę w Moskiwe. Chiune Sugihara jako jedyny Japończyk został uhonorowany tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, a często jest on nazywany też „japońskim Schindlerem”. Zmarł 31 lipca 1986.

Google Doodle – czym jest?

Google Doodle polega na czasowej zmianie logo najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej. W ten sposób Google pragnie uczcić ważne wydarzenia czy też przypominać sylwetki wybitnych osobistości. W zależności od dnia lub momentu specjalna grafika może być poświęcona np. konkretnemu bohaterowi, ale też np.… porze roku! Co ciekawe, obrazy lub filmiki często są spersonalizowane dla danego kraju np. z okazji święta niepodległości lub innego, ważnego wydarzenia. Niektóre grafiki Google Doodle są interaktywne i przybierają formę np. gry.

Autor: Sabina Obajtek

Komentarze
Czytaj jeszcze: