Google Pay znika z rynku. Szykują się zmiany w płatnościach internetowych

Google ogłosiło, że usługa Pay zostanie wycofana z rynku amerykańskiego już w czerwcu. Użytkownicy w Stanach Zjednoczonych będą musieli przejść na Google Wallet, co według firmy ma na celu uproszczenie ekosystemu. To koniec ery Google Pay w USA, ale nie koniec opcji płatności oferowanych przez giganta z Mountain View.

Google Pay, fot. Shutterstock/Proxima Studio

Google Pay, choć w 2022 roku zostało w dużej mierze zastąpione przez Google Wallet, nadal funkcjonowało w kilku krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych. Teraz jednak koncern ogłosił, że od 4 czerwca 2024 roku usługa Pay zostanie wycofana z amerykańskiego rynku.

Po tej dacie będzie dostępna tylko w Singapurze i Indiach, ze względu na "unikatowe potrzeby tych krajów"

– podano na blogu firmy.

Zmiany dla użytkowników Google Pay

Z powodu zmian Google zaprzestanie oferowania płatności P2P (peer-to-peer), zarządzania saldem oraz wyszukiwania ofert i promocji. Dla tych ostatnich gigant technologiczny rekomenduje korzystanie z nowego miejsca docelowego dla ofert w wyszukiwarce Google. Użytkownicy wciąż będą mogli przenieść saldo Google Pay (GPay) na konto bankowe po 4 czerwca 2024 roku za pośrednictwem strony internetowej.

Google rozwija usługę Wallet

Google Wallet, który teraz w dużej mierze zastąpił GPay, ma pięć razy więcej użytkowników w 180 krajach. To dlatego, że aplikacja ta obsługuje więcej niż tylko płatności – przechowuje karty kredytowe i debetowe, bilety komunikacji miejskiej, identyfikatory, prawa jazdy, wirtualne klucze samochodowe i wiele więcej.

System płatności koncernu przeszedł przez lata wiele zmian. Zaczęło się od Google Wallet w 2011 roku – systemu płatności zbliżeniowych obecnego na rynku na długo przed Apple Pay (2014). Później w 2015 roku pojawił się Android Pay, który w 2018 roku został zintegrowany z Google Wallet i przemianowany na Google Pay. Firma miała również kartę Google Wallet (zakończono jej działanie w 2016 roku), która była w zasadzie przedpłaconą kartą debetową, akceptowaną przez wszystkich sprzedawców akceptujących Mastercard. Teraz wszystko wraca pod parasol Google Wallet. Chyba że firma znowu zmieni zdanie.

Autor: Hubert Wiączkowski

Komentarze