Gryzki potrafią uprzykrzyć życie. Czym są i jak się ich pozbyć?

Gryzki to szkodniki, które mogą pojawić się w kuchni. Te małe owady nie są łatwe do zauważenia na pierwszy rzut oka. Kiedy już zadomowią się w szafkach, trzeba działać.

fot. Shutterstock

Gryzki – jak wyglądają?

Gryzki, zwane też psotnikami, to owady bardzo niewielkie – długość ciała waha się od 0,7 mm do 1 cm. Ich ciało jest spłaszczone, z dużą głową i czułkami. Cała grupa liczy około 4400 gatunków (większość posiada skrzydła), w Polsce możemy spotkać ok. 100 z nich. Kolor tego insekta bywa bladoszary, żółtobiały i ciemnobrązowy. Gryzki wizualnie mogą kojarzyć się z wszami, choć w rzeczywistości są bardzo blisko spokrewnione z termitami.

Gryzki w kuchni

W naszych domach najczęściej spotkamy gryzki z rodziny zakamarnikowatych (Trogidae). Jak wskazuje nazwa, znaleźć je można w szczelinach, spiżarniach, piwnicach, schowkach i czasami też w kuchennych szafkach. Owady odżywają się najczęściej pyłkiem kwiatowym, ale też ogólnie szczątkami organicznymi, nie pogardzą więc ryżem, mąką czy zbożem. To dlatego ich duża grupa może być zmorą magazynów żywności.

Czy gryzki są groźne dla człowieka?

Gryzki nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla człowieka. Nie polują na niego i nie potrafią też go ugryźć, na co może wskazywać nazwa. Mogą jednak przenosić alergeny i bywają zwiastunem kłopotów – psotnik pojawia się tam, gdzie jest wilgoć, więc jego obecność może być znakiem występowania grzyba lub pleśni. Owady te mogą też roznosić zarodniki.

Jak pozbyć się gryzków?

Jeżeli zauważysz obecność gryzków w kuchni lub spiżarni, trzeba działać natychmiast. Na szczęście istnieją proste, domowe sposoby na pozbycie się problemu. Wystarczy wymieszać ze sobą ocet, sok z cytryny i sodę oczyszczoną. Takim preparatem przemywamy szafki, płytki, półki czy blaty, a także spryskujemy szczeliny, w które mogą uciekać psotniki. Jeżeli obecność szkodników jest przytłaczająca, na rynku dostępne są specjalistyczne środki do walki z nimi.

Kluczowa jest też profilaktyka. Aby gryzki nie pojawiły się w naszym domu, trzeba koniecznie dbać o czystość, eliminować źródła wilgoci i przecierać kurze, w których to lubią żerować te owady.

Autor: Hubert Drabik

Komentarze