Przesilenie letnie 2023
Przesilenie letnie występuje, gdy biegun północny znajdzie się bliżej Słońca niż południowy, a oś obrotu Ziemi będzie maksymalnie wychylona w stronę Słońca. Wówczas dzień na naszej półkuli jest najdłuższy. W tym roku przypada on na środę, 21 czerwca.
Gdy na naszej półkuli następuje przesilenie letnie, to po drugiej stronie globu dzień jest najkrótszy. W tym samym czasie na drugiej półkuli występuje przesilenie zimowe.
Najdłuższy dzień w 2023 roku. Ile potrwa?
Dzień przesilenia letniego potrwa średnio 16 godzin i 47 minut. Tego dnia Słońce w Warszawie wzejdzie o godzinie 4:14, a zajdzie o 21:01. W tym dniu mówimy także o najkrótszej nocy, która trwa zaledwie 7 godzin i 13 minut.
Im bliżej północy, tym dzień będzie dłuższy. Dlatego w Jastrzębiej Górze, najdalej wysuniętym miejscu w tamtym kierunku, dzień potrwa około 17 godzin i 20 minut. Natomiast po przeciwnej stronie, czyli na Szczycie Opołonek, Słońce będzie widoczne na niebie o ponad godzinę krócej. Na południowym krańcu Polski dzień potrwa bowiem 16 godzin i 12 minut.
Kiedy początek lata?
1 czerwca rozpoczęliśmy meteorologiczne lato. Mimo tego z astronomiczną i kalendarzową wiosną pożegnamy się dopiero w tym tygodniu. 21 czerwca rozpocznie się zarówno astronomiczne, jak i kalendarzowe lato.
Wiele wskazuje na to, że nadchodzące wakacje będą wyjątkowe ciepłe. Według eksperymentalnych prognoz średnia temperatura w lipcu i sierpniu będzie wyższa niż w poprzednich latach. Upały mają dać się we znaki jeszcze w tym tygodniu. Synoptycy prognozują, że w najbliższych dniach temperatura sięgnie do nawet 30 stopni Celsjusza.
Przed nami najdłuższy dzień w 2023 roku, fot. Shutterstock
Autor: Hubert Wiączkowski