Biała herbata
Biała herbata jest jedną z najstarszych herbat na świecie. Pochodzi z Fujian z Chin i ma delikatny smak oraz aromat. Napój przyrządzany jest z pąków liściowych i młodych listków herbaty chińskiej, które zbierane są wczesną wiosną, a potem suszone na słońcu. W odróżnieniu od herbaty zielonej, liście i pąki nie są formowane, dzięki czemu zachowują swój naturalny kształt.
Parzenie białej herbaty – ile? W ilu stopniach?
Jak parzyć białą herbatę? Po zagotowaniu wody należy odłożyć ją na 5-8 minut, aby mogła lekko wystygnąć. Temperatura parzenia powinna wynosić około 75-80 stopni. Gdy temperatura będzie za wysoka, napój zmieni smak. Gdy chcemy aby herbata była bardziej łagodna, parzymy ją 1-3 minuty, dla mocniejszego smaku można ten czas wydłużyć do maksymalnie 6-7 minut.
Biała herbata – właściwości
Biała herbata zawiera naturalne palifenole, które chronią komórki przed starzeniem się i działaniem wolnych rodników oraz katechiny, czyli przeciwutleniacze. Pomagają one uszczelnić naczynia krwionośne i zmniejszyć poziom cholesterolu, a także wspomagają działanie serca i przyczyniają się do obniżenia ciśnienia krwi. Mają one również właściwości odchudzające – dzięki nim zwiększa się przemiana materii. Ekstrakt z białej herbaty stymuluje rozkład tłuszczu i zapobiega powstawaniu nowych komórek tłuszczowych. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to lek. Nie powinno się jej stosować jako zamiennik leczenia.
Pijąc białą herbatę wspomagamy działanie układu odpornościowego. To znowu chroni nas przed różnego typu infekcjami – wirusowymi czy bakteryjnymi. Dodatkowo stymuluje wydalanie toksyn, pomaga zachować promienną cerę, zrelaksować się i łagodzi napięcie.
Artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań, mających wpływ zdrowie, należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą.
Źródło:
DOZ
MedMe
Herbata Club
Autor: Natalia Zoń