Już zmieniać, czy jeszcze nie zmieniać? – oto jest pytanie
W zasadzie każdy z nas ma swoją opinię na temat tego, jak często powinniśmy zmieniać pościel i ręczniki. U niektórych dzieje się to co tydzień, u innych dużo rzadziej. Ale do zagadnienia można też podejść z naukowego punktu widzenia, a prof. Rietie Venter z University of South Australia postanowiła to zbadać i doszła do kilku wniosków, którymi podzieliła się w artykule na stronie The Conversation.
Czy da się podać dokładny zakres czasowy?
Badaczka zwraca uwagę, że ciężko podać dokładny czas, po którym należy dokonać zmiany. Jak tłumaczy, zależy to od bardzo wielu czynników, jak nasz tryb życia czy nawet pora dnia, w której się myjemy. Zauważa jednak, że ręcznik zdecydowanie musi być prany dużo częściej niż poszwy i prześcieradła.
Ręcznik
Zatem dlaczego ręcznik powinien być zmieniany częściej? Podczas wycierania, tłumaczy badaczka, gromadzi się na nim tysiące komórek skóry i miliony drobnoustrojów. Poza tym jest on po użyciu wilgotny, a gruby materiał sprawia, że wysycha dość wolno. Są więc to idealne warunki do rozwoju bakterii i pleśni. Oczywiście, nie stanie się to po jednym użyciu, ale po kilku dniach warto już zmienić ręcznik na nowy, a stary wyprać. Będzie to nie tylko z korzyścią dla naszej higieny, ale nie będzie on też nieprzyjemnie pachniał.
fot. Shutterstock
Pościel
A jak ma się sprawa z pościelą? Jak tłumaczy autorka artykułu, zależy to od kilku czynników, np. od tego, czy myjemy się przed spaniem i idziemy do łóżka wykąpani, czy kładziemy się po pracy i prysznic bierzemy dopiero rano. W tym pierwszym przypadku pościel dłużej zachowa czystość, w tym drugim częstsze wymienianie jej na nową będzie lepsze. Znaczenie też ma to, czy często się w nocy pocimy, jeśli odpowiedź jest twierdząca, to szybsze założenie świeżych poszewek będzie dobrym pomysłem. Ale w zwykłych warunkach zmiana co tydzień lub co dwa tygodnie powinna nam pozwolić na cieszenie się zdrowym snem w miłym łóżku.
fot. Shutterstock
Jak więc widać, warto dbać o regularne pranie pościeli i ręczników, bo w ten sposób nie tylko zapewnimy sobie dobry i spokojny sen, ale wpłynie to też pozytywnie na nasze zdrowie i higienę ciała.
Autor: Jan Olbratowski