Nie planuj zbyt wielu zmian
Aby wytrwać w noworocznych postanowieniach, najlepiej wybrać jeden lub dwa cele i to na nich skupić się przez najbliższe miesiące. Nasza ambicja niestety może być zdradliwa i jeśli zobowiążemy się do wykonania zbyt wielu skomplikowanych zmian, to szybko się wypalimy i wrócimy do starych nawyków. Lepiej zacząć od mniejszej ilości obietnic, ale za to maksymalnie się na nich skupić.
Precyzyjnie nazwij swoje postanowienia
Jeśli podczas tworzenia pomysłów na noworoczne zmiany, nazwiesz je w konkretny, nieuogólniający sposób, to łatwiej będzie wyegzekwować ich wykonanie. Kiedy naszym celem ma być czytanie większej liczby książek samo określenie „Będę więcej czytać” nie da nam za wiele. Najlepiej od razu postawić sobie wyzwanie możliwe do zmierzenia: „Będę czytać dwie książki miesięcznie” czy „Przeczytam 5 książek więcej niż w ubiegłym roku”. Tak samo z aktywnością fizyczną – „Będę chodzić raz w tygodniu na basen” zamiast „Będę się więcej ruszać”.
Fot. Shutterstock
Znajdź towarzystwo
Może któraś z bliskich osób ma podobne przemyślenie i również chciałaby rozpocząć aktywny tryb życia albo zmniejszyć ilość czasu przed ekranem? We dwójkę zawsze łatwiej! Nawzajem można się pilnować, motywować i być wsparciem w trudniejszych chwilach.
Nie odkładaj na później
Postanowienie brzmi „Dowolna aktywność min. raz w tygodniu? W takim razie start przewidziany jest już na pierwsze dni stycznia. Bez żadnego „ale” i bez przesuwania na kolejne dni. Po prostu zacznij. Potem będzie już coraz łatwiej wejść w rytm i wyrobić nawyk.
Zapisz wszystko, co planujesz
Nawet jeśli Twoja pamięć jest absolutnie fantastyczna, to i tak postaw na tradycyjne metody i zanotuj w zeszycie lub notatniku na telefonie, jakie rzeczy planujesz wprowadzić w życie. Kartkę z postanowieniem możesz przykleić na ścianie lub w innym widocznym miejscu, aby codziennie przypominała Ci o tym, co ma zostać zmienione. To dodatkowy kop motywacyjny i koniec z wymówką, że się zapomniało.
Fot. Shutterstock
Autor: Klaudia Dzięgiel