Jak zrobić oliwę czosnkową?

Oliwa czosnkowa przydaje się w kuchni częściej, niż mogłoby się wydawać. Doskonale nadaje się do sałatek, marynat czy podsmażania warzyw. Miękkie, nasiąknięte oliwą ząbki czosnku mogą posłużyć do przyprawienia pizzy lub zapiekanki. Nie zdziwi cię chyba informacja, że do zrobienia własnej oliwy czosnkowej potrzebne są tylko dwa składniki. Jeśli zastanawiasz się, co dokładnie trzeba z nimi zrobić, by osiągnąć zadowalający efekt, zapraszam do dalszej lektury.

Oliwa czosnkowa – krok po kroku 

 

Czosnek podziel na ząbki i obierz. Wrzuć je do rondla i zalej oliwą. Powinna ona zakrywać czosnek całkowicie. Jeśli istnieje taka potrzeba, wlej jej więcej.

Umieść rondel na średnim ogniu. Po około 5 minutach dookoła czosnku utworzą się bąbelki. Gotuj całość do czasu, aż ząbki czosnku zaczną się robić lekko brązowe. Całkowity czas gotowania powinien wynosić około 10 minut.

Zdejmij rondel z ognia i poczekaj, aż oliwa wystygnie. Następnie przelej ją do szklanego naczynia (np. słoika). Żeby zachowała trwałość na dłużej, przechowuj ją w lodówce. Jej konsystencja zmieni się wówczas na bardziej gęstą, ale wystarczy kilka minut w temperaturze pokojowej, by wróciła do normy.

Czosnek - pochodzenie 

 

Wszyscy znamy czosnek. Jest on często stosowany jako dodatek do potraw. Jedni go kochają, inni nienawidzą. Jedno jest pewne, jest on podstawowym elementem w kuchni i sprawia, że potrawy stają się bardziej wyraziste. Jest wiele gatunków tej rośliny, jednakże my znamy ją przeważnie jako czosnek pospolity. Mało kto wie, że czosnek wywodzi się z Azji Środkowej i właśnie stamtąd został rozprzestrzeniony na inne kontynenty. Był już znany w starożytnym Egipcie. Od dawien dawna przypisywano mu magiczne właściwości. Nie bez powodu miał służyć do zabijania wampirów. Ludzie wierzyli, że chroni on przed czarną magią. W tym artykule znajdziesz informacje dotyczące wpływu czosnku na nasz organizm.

 

Autor: Aleksandra Biłas

Komentarze