Stylowo i kolorowo
Biorąc pod uwagę aspekt estetyczny, przed wyborem narzuty powinniśmy się zastanowić, jaki charakter ma nasza sypialnia, w jakim stylu jest urządzona? Narzuta powinna współgrać z innymi elementami wystroju pomieszczania, takimi jak: zasłony, poszewki, czy nawet kolor i styl mebli. I tak, np. do sypialni utrzymanych w stylu glamour poleca się narzuty wykonane ze szlachetnego welwetu - miękkie dające poczucie przytulności, ale też podkreślające luksusowy i elegancki charakter wnętrza. Tutaj idealnie sprawdzą się bardzo modne w tym sezonie kolory takie jak: classic blue, czy też butelkowa zieleń. Do wnętrz utrzymanych w stylu romantycznym poleca się natomiast narzuty na łóżko z wszelkiego rodzaju falbankami, które pięknym wykończeniem podkreślają subtelny i delikatny styl tych wnętrz. Dla odmiany w sypialni młodzieżowej narzuta pikowana z kolorowym nowoczesnym nadrukiem to najlepsze rozwiązanie. Odpowiednio dobrana narzuta potrafi nadać charakteru całemu wnętrzu, należy jednak pamiętać o zachowaniu względnej spójności stylu oraz o odpowiednim dobraniu kolorów.
Trwałość przede wszystkim
Jednym z częściej spotykanych we wnętrzach rodzajem narzuty są narzuty pikowane. Obecnie najpopularniejszą metodą pikowania jest metoda hotpress - bez użycia nici. Ten typ pikowania gwarantuje przede wszystkim wyjątkową trwałość narzuty. Pikowania wykonywane są w przeróżne wzory, w tym w bardzo modne ostatnio wzory geometryczne. Narzuty pikowane szyte są z różnego rodzaju tkanin, m.in. z bardzo popularnego ostatnio welwetu. Wybierając narzutę do sypialni, warto zwrócić uwagę na informację od producenta, czy można ją wyprać w pralce, co pozwoli zachować jej estetyczny wygląd na długi czas.
Jak dopasować rozmiar narzuty na łóżko?
Aby narzuta dobrze się prezentowała, nie wystarczy tylko wybór odpowiedniego koloru i stylu, bardzo istotny jest także rozmiar narzuty. „By prawidłowo wybrać rozmiar narzuty należy zacząć od zmierzenia łóżka, jego długości i szerokości, ale co najważniejsze wysokości od materaca do podłogi lub od pościeli do podłogi” – tłumaczy Justyna Czapla, dekoratorka, która od lat doradza Klientom jednej z największych firm z branży wystroju wnętrz, firmy Eurofirany. Mając zmierzone te trzy wielkości, należy zastanowić się, w jaki sposób chcemy zaprezentować naszą narzutę. Najpopularniejsza opcja to narzuta sięgająca podłogi. Nie powinna ona jednak podłogi dotykać, a kończyć się nieco nad nią. Wybierając to rozwiązanie i zastanawiając się, jaka narzuta na łóżko sypialnianie 160x200, należy do szerokości narzuty dodać dwukrotność wysokości. Do długości zaś dodać wysokość tylko raz, gdyż od strony głowy, narzuta nie opada na podłogę.
Jeśli w naszej sypialni jesteśmy posiadaczami pięknego łóżka z bogato rzeźbionymi nogami, bądź też ze względów praktycznych, chcemy by narzuta dokładnie okrywała pościel i chroniła ją przed kurzem, możemy zdecydować się na założenie narzuty pod materac. Znając długość, szerokość i grubość materaca, należy pamiętać o dołożeniu 10 cm na zakładkę, którą umieścimy pod materacem. I tak szerokość narzuty będzie odpowiadała szerokości materaca plus dwukrotność wysokości oraz 10 cm na zakładkę. Długość narzuty w tej opcji zależna jest od tego, czy chcemy założyć narzutę pod materac ze wszystkich czterech storn. Jeśli tak, to długość mierzymy bardzo podobnie do szerokości.
Narzuty szyte na zamówienie
„W przypadku łóżek o nietypowym kształcie skrzyni, czy niestandardowej wysokości jest możliwość uszycia w naszej pracowni dedykowanej narzuty pod indywidualne zamówienie. Mamy wtedy wpływ nie tylko na jej rozmiar, ale również na kształt, kolorystykę, łączenie materiałów, wzór pikowania, a nawet na grubość. Jest to świetna opcja dla osób uwielbiających obcować z niebanalnym wzornictwem” – podkreśla Justyna Czapla z firmy Eurofirany.
Dokonując wyboru odpowiedniej narzuty do sypialni, musimy się więc zastanowić zarówno nad aspektem wizualnym – począwszy od koloru narzuty, materiału, z jakiego ma być wykonana oraz stylu, w jaki ma się wpisywać, po bardzo konkretne informacje związane z jej rozmiarem. Nie sposób zdecydować, który z powyższych aspektów jest bardziej istotny – aby nasza sypialnia prezentowała się w całości stylowo i elegancko musimy przemyśleć każdy z powyższych elementów.
Autor: Monika Turek