Polska wigilia wszędzie wygląda bardzo podobnie. Barszcz czerwony z uszkami, grzybowa, karp, pierogi i mnóstwo słodkości. Okazuje się jednak, że potrawy w ten wieczór nie wszędzie są takie same. W każdym kraju kuchenne tradycje są inne, a niektóre dania naprawdę zaskakują!
Wykwintna Francja
We Francji wigilijny wieczór w większości domach zaczyna się od uczestnictwa w uroczystej mszy świętej. Po powrocie do domu rodziny zasiadają przy stołach i rozpoczynają ucztę. Na przystawkę serwowane są przeważnie owoce morza, najczęściej ostrygi lub wędzony łosoś. Popularne są również foie gras, czyli gęsie wątróbki spożywane w formie pasztetu. W wigilijny wieczór na francuskim stole atrakcją wieczoru jest indyk, zwykle faszerowany kasztanami. Deser w większości domu jest taki sam – słynna rolada zwana la bûche de Noël, którą swoim wyglądem przypomina pień drzewa, zrobiona z lodów lub ciasta.
Mięsna Hiszpania
Podczas wigilii na hiszpańskim stole pojawia się wiele różnorodnych potraw. Wśród przystawek najpopularniejsza jest jamón, czyli hiszpański rodzaj szynki oraz chorizo i pasztet. Na początku kolacji wigilijnej spożywa się zupę consommé, coś w rodzaju naszego zimnego rosołu lub Sopa de Marisco, czyli zupę z owocami morza. W Madrycie w wielu domach jada się natomiast zupę migdałową. Jednym z popularniejszych dań głównych jest prosiak serwowany w całości, nieraz przystrajany figami, które uwielbiają Hiszpanie. Po wszystkich potrawach czas na słodkości, których na hiszpańskim stole nie brakuje. Najpopularniejszym deserem jest turrón – rodzaj nugatu, który przygotowuje się z dodatkiem migdałów, miodu i orzechów laskowych.
Ziemniaczane Czechy
W Czechach podobnie jak w Polsce, na wigilijnym stole nie może zabraknąć karpia, który króluje podczas kolacji, tak samo, jak sałatka ziemniaczaną. Nietypowym daniem, które pojawia się w niektórych czeskich domach, jest kotlet schabowy, podawany na zimno z dodatkiem właśnie sałatki ziemniaczanej i jajkami z majonezem. Jeśli chodzi o słodycze, w Czechach z jednym z największych przysmaków są kruche ciasteczka zwane vánoen lub cukrov, które mieszkańcy mogą kupić w przeróżnych kształtach.
Słodkie Węgry
Najbardziej tradycyjną i najpopularniejszą węgierską potrawą na wigilii jest zupa rybna. Obok niej, podobnie jak w Polsce, pojawia się karp, smażona kapusta, galareta i wiele słodkości. Bardzo znanym deserem w tamtych stronach są szloncukory, czyli pralinki napełnione galaretką lub masową waniliową bądź marcepanową.
Tłusta Norwegia
W Norwegii, w przeciwieństwie do Polski, podczas wigilii spożywane jest mięso i to w dużych ilościach. Najpopularniejszym daniem na stołach są pieczone żeberka, podawane najczęściej z kiszoną kapustą i ziemniakami. Rolę przystawki bardzo często gra Julepølse, czyli wieprzowa kiełbasa, popularna jest także Juleskinke, czyli świąteczna szynka serwowana na zimno lub upieczona w piekarniku. Podczas wigilijnej uczty, w niektórych domach serwuje się także świeżego dorsza lub halibuta.
Autor: Aleksandra Biłas