Kaszel suchy i mokry – różnice i objawy
Kaszel jest naturalnym odruchem obronnym organizmu, który chce pozbyć się z dróg oddechowych ciał obcych, czynników drażniących czy wydzieliny oskrzelowej. Najczęściej pojawia się on w wyniku infekcji górnych dróg oddechowych, a wraz z rozwojem choroby zmienia się jego forma. W pierwszej fazie mamy do czynienia z kaszlem suchym, który później przekształca się w mokry. Różnice między kaszlem suchym a mokrym są istotne, ponieważ każdy z tych typów wymaga innego leczenia. Kaszel suchy charakteryzuje się brakiem wydzieliny i uczuciem drapania lub łaskotania w gardle. Może być wywołany nie tylko przez infekcje wirusowe, lecz także alergie, podrażnienie błon śluzowych czy poważniejsze choroby. Z kolei kaszel mokry jest związany z odkrztuszaniem śluzu, dlatego nazywany jest również produktywnym. Objawy kaszlu mokrego obejmują odkrztuszanie flegmy oraz uczucie zalegania śluzu w oskrzelach.
Kiedy sięgnąć po lek na kaszel?
Decyzja o rozpoczęciu stosowania leku na kaszel powinna zależeć od rodzaju i nasilenia objawów. Leki na kaszel warto zastosować, gdy kaszel staje się uciążliwy, przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu lub zakłóca sen. W przypadku kaszlu suchego, środki o działaniu łagodzącym pomogą ukoić podrażnienia, natomiast przy kaszlu mokrym, syropy wykrztuśne będą wpierać odkrztuszanie śluzu. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do rodzaju kaszlu, z którym się mierzymy, możemy sięgnąć po uniwersalny syrop na kaszel Stodal®, który skutecznie działa zarówno w przypadku kaszlu suchego, jak i mokrego, towarzyszącego infekcjom górnych dróg oddechowych.
Naturalny syrop na kaszel dla dzieci i dorosłych Stodal®
Kaszel, czy suchy, czy mokry, możemy próbować łagodzić domowymi metodami. Kiedy jednak staje się on uciążliwy i uniemożliwia nam funkcjonowanie w ciągu dnia, a w nocy przerywa sen, skuteczniejsze mogą okazać się środki apteczne. Syrop Stodal® sprawdzi się w przypadku kaszlu o różnym pochodzeniu. Lek można podawać dzieciom, ale jest on odpowiedni także dla młodzieży czy osób dorosłych. Ma w pełni naturalny skład, a jego efektywne działanie wynika z właściwości zawartych w nim 10 substancji czynnych. Co istotne, jego przyjmowanie nie wywołuje senności, dzięki czemu nie wpływa na nasz dobowy rytm. Można też zażywać go wraz z innymi lekami, ponieważ nie wchodzi z nimi w interakcję.
Syrop na kaszel Stodal® – jak stosować?
Stodal® to lek dla całej rodziny, który mogą zażywać dorośli, jak i dzieci. Dorośli powinni przyjmować go 3–5 razy dziennie w ilości po 15 ml. Młodzieży i dzieciom powyżej 6. roku życia podajemy 5 ml syropu 3–5 razy dziennie. Z kolei dawkowanie dla dzieci młodszych ustala lekarz. Odmierzanie leku jest ułatwione za sprawą załączonej do opakowania miarki oraz zapobiegającego kapaniu i krystalizacji się syropu w szyjce butelki specjalnego dozownika.
Domowe metody wspierające walkę z kaszlem
Oprócz stosowania syropu na kaszel, warto wspomóc leczenie infekcji domowymi metodami, które mogą przyspieszyć proces powrotu do zdrowia i załagodzić objawy. Naturalne sposoby są często skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne. Oto kilka sprawdzonych metod, które mogą pomóc w walce z kaszlem:
- nawilżanie powietrza – suche powietrze może nasilać podrażnienia dróg oddechowych. Utrzymywanie wilgotności na odpowiednim poziomie jest szczególnie ważne w nocy;
- inhalacje z solą fizjologiczną lub ziołami – inhalacje parowe z dodatkiem soli fizjologicznej lub naparów ziołowych pomagają nawilżyć błony śluzowe i ułatwiają odkrztuszanie zalegającego śluzu;
- picie ciepłych napojów – herbaty z dodatkiem miodu, imbiru lub cytryny są zalecane przy kaszlu suchym. Ciepłe płyny nawilżają gardło i działają kojąco na podrażnione błony śluzowe;
- miód – miód jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Wystarczy jego łyżeczka przed snem, aby złagodzić kaszel i ułatwić sobie zasypianie;
- picie większej ilości wody – odpowiednie nawodnienie wspiera nawilżenie błon śluzowych, łagodząc podrażnienie gardła. Poza wodą możemy pić napary ziołowe i herbaty w temperaturze pokojowej;
- odpoczynek – w czasie infekcji ciało potrzebuje energii do walki z wirusami lub bakteriami, dlatego odpowiednia ilość snu i unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego mogą przyspieszyć powrót do zdrowia.
Męczący kaszel – kiedy wybrać się do lekarza?
Nawet po zakończonej infekcji, kaszel może towarzyszyć nam przez dłuższy czas. Jednak w sytuacji, gdy przybiera on formę kaszlu przewlekłego, a my nie możemy pozbyć się go przez dłużej niż 3 tygodnie lub też, gdy wraz z kaszlem pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak chociażby gorączka, warto jak najszybciej udać się do specjalisty.
STODAL® syrop. Produkt złożony. Wskazanie do stosowania: kaszel różnego pochodzenia, towarzyszący infekcjom górnych dróg oddechowych. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: BOIRON SA z siedzibą w Messimy, Francja.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą 8/Stodal/30.08.2023.