Jeśli wystawiasz karmnik, pamiętaj o tych zasadach. Inaczej tylko zaszkodzisz ptakom!

Ujemne temperatury jednoznacznie wskazują, że już niedługo na dobre powitamy zimę. Jak co roku, część osób ponownie wystawi karmnik dla ptaków, aby pomóc zwierzętom w potrzebie. Warto zapoznać się z zasadami, których nieprzestrzeganie może skończyć się dla latających braci tragicznie.

Karmnik – kiedy wystawić?

Pierwszą kwestią jest moment wystawienia karmnika. Łatwo tutaj o skłonność do przesady. Jak czytamy na stronie Lasów Państwowych, najlepiej poczekać na dość grubą pokrywę śnieżną, aby karmnik był dla ptaków możliwością zdobycia schronienia i pożywienia w sytuacji kryzysowej. W przeciwnym razie zabijamy instynkt stadny zwierząt, a także lęk przed ludźmi, co może okazać się wręcz tragiczne w skutkach. Warto więc wypatrywać momentu, w którym warunki na zewnątrz będą dla latających mniejszych braci bardzo trudne!

Karmnik – co w nim umieścić?

Kiedy karmnik zostanie już wystawiony, pora zdecydować co w nim umieścić. Jeśli chodzi o pożywienie, doskonale sprawdzą się różne nasiona i ziarna: słonecznik, pszenica, owies, kukurydza, proso, ale też orzechy. W karmniku można również umieścić suszone lub świeże owoce, gotowane warzywa, a także słoninę (bez dodatku soli!). Obok jedzenia powinno też stać poidełko, ponieważ ptakom trudno zdobyć wodę w zimie przy bardzo niskich temperaturach. Dzięki takiemu wyposażeniu, zwierzę będzie mogło odpocząć, napić się i zdobyć pożywienie.

Karmnik – co może zaszkodzić?

Często przez nieświadomość i jednoczesną chęć pomocy można zwierzakom zaszkodzić. Należy pamiętać, jakiego jedzenia absolutnie nie wolno wystawiać w karmniku:

Autor: Hubert Drabik

Komentarze