Kabareciarze z Neo-Nówki na temat patriotyzmu. "Mam trochę inne podejście"

Aktorzy z kabaretu Neo-Nówka byli w podcaście "WojewódzkiKędzierski". Wypowiedzieli się m.in. na temat patriotyzmu.

Baranowski/AKPA

Neo-Nówka

Kabaret Neo-Nówka założyła w 2000 roku grupa wrocławskich studentów. W obecnym składzie występują: Roman Żurek, Michał Gawliński oraz Radosław Bielecki. Poruszają głównie tematy społeczne i polityczne. Wiele kontrowersji wywołał ich skecz „Wigilia”, w którym widzimy rozmowę trzypokoleniowej rodziny.

Kabareciarze o patriotyzmie

Teraz grupa kabareciarzy przyjęła zaproszenie Kuby Wojewódzkiego i Piotra Kędzierskiego do podcastu. Mówili w nim m.in. o patriotyzmie. Bielecki przyznał, że ma kilka pieśni, które są dla niego ważne, choć wie, że wiele osób mogłoby uznać je za „obrazę polskości”. Dodał jednak, że on jest „starym punkiem” i ma „trochę inne podejście”.

Dla mnie oznaką patriotyzmu jest parę pieśni kabaretowych, które powstały kiedyś i które są dla mnie ważne, m.in. "Smutasy i mazgaje" kabaretu Tey.

Jednocześnie cieszy się, że mieszka w Polsce i może tu tworzyć. Podkreśla, że nie musi „biegać z flagą po Warszawie 11 listopada”, bo swój patriotyzm uzewnętrznia na „inne sposoby”.

Również Roman Żurek miał sporo do powiedzenia w tym temacie. Mężczyzna przez pięć lat uczył w szkole średniej historii i WOS-u. Z tego powodu stwierdził, że ma „zupełnie poważne podejście do patriotyzmu”. Wyznał także, co go irytuje.

Oczywiście w kabarecie możemy obśmiać pewne rzeczy, natomiast irytuje mnie to, jak pewne rzeczy, słowa, instytucje, daty, wydarzenia są zawłaszczane przez jedną grupę. To jest chore, że musisz się spowiadać, że jesteś patriotą, w jaki sposób jesteś patriotą.

Autor: Natalia Zoń

Komentarze
Czytaj jeszcze: