Kiedy obchodzimy Dzień Mężczyzn? Mało osób zna tę datę!

W Polsce panowie często zapominają o swoim święcie, mimo że obchodzi się je krótko po Dniu Kobiet. Kiedy w naszym kraju świętujemy Dzień Mężczyzn?

Dzień Kobiet za nami

8 marca wszystkie panie miały wiele powodów do radości! Tego dnia wielu mężczyzn wręczyło ważnym dla siebie kobietom kwiaty i drobne upominki. Co ciekawe, po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono 28 lutego 1909 roku. Później świętowanie przesunięto na stałe na 8 marca. Święto pań ma być symbolicznym wyrazem szacunku dla kobiet – matek, babć, córek, żon, partnerek itd.

Dzień Mężczyzny. Kiedy wypada?

W Polsce panowie często nie pamiętają o swoim święcie, które przypada w naszym kraju na 10 marca – zaledwie dwa dni po Międzynarodowym Dniu Kobiet. W Kościele katolickim i prawosławnym wspomina się wówczas 40 Świętych Męczenników z Sebasty, co jest dowodem na nieprzypadkowość tej daty. Tradycję obchodzenia tego święta zapoczątkowano w 1999 roku.

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn ma przede wszystkim promować wartości, jakie panowie wnoszą do świata. Poza tym często zwraca się wtedy uwagę na problemy, z którymi borykają się mężczyźni.

Dzień Mężczyzn obchodzimy 10 marca, fot. Shutterstock

W Polsce panowie mają inne święto?

Większą popularność w naszym kraju ma Dzień Chłopaka, który obchodzimy 30 września. Jest to typowo polskie święto, ponieważ niewiele państw na świecie wyznaczyło taki dzień. To właśnie w Dniu Chłopaka mężczyźni otrzymują drobne upominki od kobiet. Poza tym panom poświęcono również Dzień Ojca i Dzień Dziadka. Podobnie jak paniom, które mają również Dzień Matki i Dzień Babci.

W 2023 roku obchodziliśmy już święto babć i dziadków. Dzień Matki przypada natomiast na 26 maja, a Dzień Ojca na 23 czerwca.

Autor: Hubert Wiączkowski

Komentarze
Czytaj jeszcze: