Kolejny etap znoszenia obostrzeń
W środę 13 maja po godzinie 12.30 rozpoczęła się konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego, podczas której premier mówił o szczegółach kolejnego etapu znoszenia obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa w Polsce.
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami dziennikarzy RMF FM, od poniedziałku 18 maja zostaną otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także inne tego typu zakłady – jak mówi Mateusz Morawiecki – szczegółowo opisane w rozporządzeniu. Będą one mogły funkcjonować w nowym rygorze sanitarnym.
W przypadku zakładów fryzjerskich apeluję, żeby to było umawianie się przez internet czy przez telefon na konkretne godziny, tak żeby nie gromadzili się ludzie w zakładach fryzjerskich, tylko, żeby to dystansowanie społeczne i odpowiednia higiena mogła być tam utrzymana
– podkreślił premier.
Ponadto od 18 maja częściowo będą mogły zostać otwarte lokale gastronomiczne – restauracje, bary, kawiarnie, również w nowym reżimie sanitarnym.
Częściowo otwieramy również usługi gastronomiczne: restauracje, bary, lokale gastronomiczne, kawiarnie wszelkiego typu, ale też z utrzymaniem tego reżimu sanitarnego w środku, w pomieszczeniach
– powiedział Mateusz Morawiecki.
Zachęcał też, aby lokale otwierały ogródki.
Na świeżym powietrzu, jak mówią nam epidemiolodzy, jest bezpieczniej – tam, gdzie można, w taki sposób będą funkcjonowały te lokale gastronomiczne
– dodał.
Zmiany dotyczą także komunikacji miejskiej. Od poniedziałku zostanie wprowadzona nowa zasada w komunikacji publicznej. Do pojazdów będzie mogło wejść więcej pasażerów. Zajęte będzie mogło być teraz maksymalnie 30 procent wszystkich miejsc – i siedzących, i stojących.
Jeśli do tej pory mieliśmy 50 miejsc siedzących w jakimś pojeździe, to można było wpuścić 25 pasażerów. Jeśli teraz mamy 50 siedzących i 100 stojących, to będzie to ok. 45 pasażerów
– wyjaśnił premier.
Od 25 maja zostaną wprowadzone natomiast zmiany w edukacji. Wówczas w klasach od 1 do 3 szkół podstawowych zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi – zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne. Umożliwione zostaną także konsultacje dla maturzystów i ósmoklasistów przygotowujących się do egzaminów. Od 1 czerwca konsultacje będą mogli odbywać wszyscy uczniowie.
Od poniedziałku pojawi się szersza możliwość korzystania z otwartych miejsc uprawiania sportu, stadionów, boisk, orlików; zwiększymy liczbę osób, które będą mogły uprawiać sport na tych obiektach
– poinformował również premier Mateusz Morawiecki.
Czytaj więcej na RMF24:
IV etapy łagodzenia obostrzeń
16 kwietnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że obecnie obowiązujące obostrzenia zostaną zdjęte, jednak nie od razu, a etapami. Według zapowiedzi szefa rządu, przebieg rozluźniania restrykcji w całym kraju będzie podzielony na cztery stadia.
I etap wprowadzono 20 kwietnia. Od tego czasu zakupy w sklepie robi w jednym czasie więcej osób, w nabożeństwach w kościołach może uczestniczyć więcej wiernych, do lasu i parku można swobodnie wchodzić w celach rekreacyjnych (w lasach bez obowiązku zasłaniania ust i nosa), a młodzież powyżej 13. roku życia może poruszać się bez opieki osoby dorosłej.
II etap obowiązuje od 4 maja. Otwarte zostały wtedy galerie handlowe, sklepy meblowe i budowlane, hotele i miejsca noclegowe. Wznowiono też działalność instytucji kultury. W centrach handlowych i sklepach wielkopowierzchniowych obowiązuje jednak limit osób. Zamknięte pozostały strefy gastronomiczne i siłownie, mieszczące się w sklepach. Od 4 maja można też korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Zamknięte pozostały salony masażu. Z kolei od 6 maja otwarte mogą być żłobki i przedszkola.
Szczegóły III etapu zostały ogłoszone 13 maja. Kolejne obostrzenia zaczną być zdejmowane od 18 maja.
Według planu ogłoszonego przez premiera Mateusza Morawieckiego w kwietniu, IV etap znoszenia ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa obejmuje otwarcie salonów masażu i solariów. Przewidywane jest też umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. IV etap łączy się też z otwarciem teatrów i kin, które będą funkcjonować w nowym reżimie sanitarnym.
Źródło: RMF24.pl
Autor: Maria Staroń