Symbol świąt
Choinka jest najważniejszą dekoracją świąteczną i wielu Polaków nie wyobraża sobie bez niej Bożego Narodzenia. Towarzyszy nam podczas Wigilii, znajdujemy pod nią prezenty, a jej widok cieszy nas przez cały okres świąteczny. Nic więc dziwnego, że często ociągamy się z decyzją o rozebraniu jej, chcąc, by jak najdłużej cieszyła oko. Z drugiej strony choinka nie jest wieczna i w końcu trzeba będzie się jej pozbyć. Kiedy najlepiej to zrobić? W Polce są trzy daty, które symbolicznie kończą okres Bożego Narodzenia.
fot. Shutterstock
Trzy daty
Pierwszą, najwcześniejszą mozliwą datą jest 6 stycznia, czyli święto Objawienia Pańskiego, znane też jako święto Trzech Króli. Kolejnym dniem jest uroczystość Chrztu Pańskiego, która przypada na pierwszą niedzielę po święcie Trzech Króli, w roku 2024 będzie to 7 stycznia. Jest to liturgiczny koniec okresu Bożego Narodzenia.
Dla osób, które jak najdłużej chcą cieszyć się widokiem choinki, jest 2 lutego. Tego dnia obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego (znane też jako święto Matki Boskiej Gromniczej).
Oczywiście moment, w którym rozbierzemy choinkę, zależy tylko od nas, ale te daty mogą pomóc osobom, które są niezdecydowane.
Gdzie wyrzucić choinkę?
A co zrobić z samą choinką? Jeżeli mamy sztuczną, warto dobrze ją zapakować, by cieszyła nas w przyszłym roku. Jeśli chodzi o żywe drzewo, można wyrzucić ją z odpadami biodegradowalnymi lub poszukać miejsc, gdzie można je oddać. Zawsze warto sprawdzić strony internetowe lub ogłoszenia lokalnych władz.
Rozebranie i pozbycie się choinki czasem jest trudną decyzją, ale z drugiej strony nie cieszylibyśmy się ze świat, gdyby trwały one bez przerwy cały rok.
Autor: Jan Olbratowski