fot. Shutterstock
1 i 3 maja są dniami ustawowo wolnymi od pracy. 2 maja musimy jednak wykonywać swoje obowiązki służbowe, tak jak zwykle. Majówkę możemy sobie przedłużyć, wykorzystując w tym dniu urlop.
Jak zaplanować urlop na długi weekend majowy?
To pytanie z pewnością zadaje sobie teraz wiele osób. Urlop oczywiście najlepiej jest wykorzystać we wtorek, 2 maja, który jest zwykłym dniem roboczym. Wówczas, gdy nie pracujemy w weekend (29-30.04), zużyjemy zaledwie 1 dzień urlopu, a będziemy mieć 5 dni nieprzerwanego wolnego.
Nasz urlop od pracy możemy sobie jednak wydłużyć do aż 9 dni z rzędu. Wystarczy, że nie będziemy musieli pracować w długi weekend majówkowy (29-30.04) oraz w sobotę i niedzielę po majówce (6-7.05). Wtedy wystarczy wziąć urlop na trzy dni, a konkretnie na: wtorek (2.05), czwartek (4.05) i piątek (5.05). Jeśli nasz pracodawca zgodzi się na takie rozwiązanie, to nie pozostaje nam nic innego, jak cieszyć się wolnym!
Co zrobić, jeśli nie dostaniemy urlopu 2 maja?
Nie zawsze jednak dostaniemy urlop w tym terminie, bo przecież każdy chciałby mieć wolne 2 maja. Wówczas możemy to sobie zrekompensować, biorąc urlop na dwa dni: czwartek (4.05) i piątek (5.05). Choć nie będziemy mieć całej majówki wolnej, to przy niepracującym weekendzie możemy zapewnić sobie aż 5 dni nieprzerwanego wolnego.
1 i 3 maja to dni ustawowo wolne od pracy
W poniedziałek i środę nie zrobimy więc zakupów w większych sklepach i galeriach handlowych. Nieczynne będą także banki, urzędy i większość punktów usługowych. Transport publiczny może funkcjonować według świątecznego lub niedzielnego rozkładu jazdy. Przed wyruszeniem w dalszą podróż warto jeszcze raz sprawdzić godziny odjazdów.
Choć 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, to nie mamy wtedy wolnego od pracy. Jest to normalny dzień roboczy, w którym wszyscy pracują, tak jak zwykle.
Autor: Hubert Wiączkowski