Wzmożony ruch przy bankomatach i w oddziałach banków
„Puls Biznesu” informuje o zjawisku, jakim jest wzmożone zainteresowanie klientów banku wypłatami pieniędzy z bankomatów w polskich miastach. Jeden z bankowców cytowany przez tytuł wskazuje, że: "To naturalny i oczekiwany ruch. Poziom wypłat jest daleko niższy niż w pierwszych miesiącach pandemii, kiedy notowaliśmy bardzo duży odpływ depozytów". Na wschodzie kraju, na Lubelszczyźnie i Rzeszowszczyźnie, zauważa się z kolei intensywne wpłaty walutowe. "Klienci z Ukrainy pracujący w Polsce wpłacają pieniądze na rachunki. Bywa, że w oddziałach tworzą się kolejki, ponieważ każda większa wpłata musi przejść całą procedurę wymaganą przez przepisy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy" – przytacza słowa bankowca odpowiedzialnego za płynność dziennik.
Komunikat Specjalny Narodowego Banku Polskiego
Narodowy Bank Polski zapewnia, że ma duże zapasy środków we wszystkich nominałach. Na oficjalnej stronie instytucji 25.02.2022 roku opublikowano specjalny komunikat poświęcony sprawie.
W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na gotówkę, Narodowy Bank Polski informuje, że posiada wystarczające zapasy w pełni umożliwiające pokrycie zapotrzebowania klientów banków na pieniądz gotówkowy. Wszystkie zamówienia banków realizowane są bez limitów wartościowych, w pełnej strukturze nominałowej, na terenie całego kraju.
Narodowy Bank Polski pozostaje w ścisłej współpracy ze wszystkimi podmiotami obsługującymi rynek obrotu gotówkowego w Polsce. Z uwagi na zwiększoną skalę transakcji, w niektórych lokalizacjach, mogą występować opóźnienia w dostawie gotówki do bankomatów z centrów logistycznych banków komercyjnych i firm obsługujących gotówkę – czytamy w dokumencie.
Jeszcze 24.02.2022 pojawiła się deklaracja wszelkiej niezbędnej pomocy dla Narodowego Banku Ukrainy: „Narodowy Bank Polski w pełni solidaryzuje się z Narodowym Bankiem Ukrainy oraz z całym Ukraińskim Narodem w obliczu rosyjskiej agresji zbrojnej” – dodaje. NBP informuje jednocześnie o decyzji dot. udzielenia swapa walutowego Narodowemu Bankowi Ukrainy maksymalnie do kwoty 4 mld PLN.
Źródło: Puls Biznesu / Narodowy Bank Polski / PAP / RMF24
Autor: Małgorzata Durmaj