Elżbieta II nie żyje
Elżbieta II nie żyje. Królowa Wielkiej Brytanii zmarła w dn. 08.09.2022 roku. Odeszła w wieku 96 lat. Informacje w sprawie podają BBC oraz Reuters. Wiadomość pojawiła się także na twitterowym profilu pn. "The Royal Family".
Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu. Król i Królowa Konsorta pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu - przekazano w komunikacie Pałacu Buckingham.
Elżbieta II – życiorys
Elżbieta II, właściwie Elżbieta Aleksandra Maria, urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie. Przyszła na świat jako córka księcia Alberta, późniejszego króla Jerzego VI, oraz Elżbiety Bowes-Lyon (po śmierci króla znanej jako „królowa matka”). W momencie urodzenia w linii sukcesyjnej do brytyjskiego tronu zajmowała dopiero trzecie miejsce. Kiedy miała 10 lat, umarł jej dziadek – król Jerzy V. Wówczas tron objął jej stryj, który przyjął imię Edward VIII. Po jedenastu miesiącach jednak abdykował, podążając za swoją miłością do Wallis Simpson. Królem został wtedy ojciec Elżbiety, który zmarł we śnie 6 lutego 1952 roku, po długiej walce z rakiem płuc i gardła.
Elżbieta II została koronowana na królową Wielkiej Brytanii w dniu 2 czerwca 1953 roku. Od 9 września 2015 pozostawała najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Pobiła wówczas rekord swojej praprababki królowej Wiktorii, która panowała przez 63 lata lata, 7 miesięcy i 2 dni. Od 13 października 2016 roku była ponadto najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie.
Elżbieta od 20 listopada 1947 roku była w związku małżeńskim z księciem Filipem (zm. 9 kwietnia 2021 roku). Para zaczęła korespondować w 1939 roku, gdy ona miała 13 lat, on natomiast 18. Wspólnie doczekali się czworga potomków: Karola (ur. 14 listopada 1948 roku), Anny (ur. 15 sierpnia 1950 roku), Andrzeja (ur. 19 lutego 1960 roku) i Edwarda (ur. 10 marca 1964 roku).
Na wypadek śmierci królowej Elżbiety II już w latach 60. opracowano operację London Bridge. To plan obejmujący procedury przewidziane dla instytucji rządowych, kościelnych czy mediów. Był aktualizowany kilka razy do roku. Zgodnie z nim, o śmierci królowej Elżbiety miano poinformować słowami „London Bridge is down”.
Autor: Maria Staroń