Lista rzeczy, które muszą znaleźć się w wielkanocnym koszyczku

Wielkanocny koszyczek to tradycja. Każdy umieszczony w nim produkt ma też konkretne znaczenie. Łatwo jest się pogubić i zapomnieć o kilku rzeczach. Sprawdźcie, co musi znaleźć się w święconce i poznajcie kilka ciekawostek na temat symboliki pokarmów!

Tradycja święcenia koszyczków

Jedną z tradycji składających się na okres Wielkanocy jest zwyczaj święcenia w kościołach koszyków z najróżniejszymi pokarmami. Warto wiedzieć, że w Polsce robi się to od bardzo dawna – błogosławienie żywności było praktykowane już w VII wieku. Z kolei dzięki historycznym dokumentom możemy dowiedzieć się, jak wyglądało to w wieku XVII. Wtedy ludzie nie chodzili do świątyń, tak jak my dzisiaj. To kapłani przyjeżdżali do wiosek, gdzie mieszkańcy ustawiali pokarmy na dużych stołach nakrytych białym obrusem. W XIX wieku tradycja nieco się zmieniła i to ludzie zaczęli przychodzić do kościołów, aby pobłogosławiono ich żywność. Już wtedy nie były to małe koszyczki, a ogromne wiklinowe kosze po brzegi wypełnione jedzeniem.

Co musi się znaleźć w koszyczku?

Jeśli przygotowanie wielkanocnego koszyczka macie jeszcze przed sobą, spójrzcie na tę listę. Pomoże wam niczego nie pominąć. Ci, którzy święconkę mają już gotową, mogą sprawdzić, czy aby na pewno o niczym nie zapomnieli:

Pamiętajcie, że do koszyczka można też włożyć inne rzeczy. Powszechne jest umieszczanie słodyczy i innej żywności, takiej jak ser czy pieprz. 

Autor: Hubert Drabik

Komentarze
Czytaj jeszcze: