3 maja – Święto Konstytucji
Święto Narodowe Trzeciego Maja jest jednym z najważniejszych dni w historii Polski. 3 maja 1791 roku uchwalono polską konstytucję, która była pierwszym tego rodzaju aktem prawnym na świecie. Ustawa zasadnicza została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który zwołano w październiku 1788 roku. 3 maja jest świętem państwowym, które pierwotnie ustanowiono w 1919 roku. Ponownie przywrócono je w 1990 roku, gdyż jego obchodzenie było zakazane w czasach drugiej wojny światowej i komunizmu.
Święto Konstytucji – czy sklepy i galerie są otwarte 3 maja?
Święto Narodowe Trzeciego Maja jest świętem państwowym i dniem ustawowo wolnym od pracy. Zgodnie z ustawą w tym dniu obowiązuje zakaz handlu, a więc sklepy i galerie handlowe nie będą otwarte 3 maja. Podobnie będzie z urzędami, które w święta są zamknięte dla interesantów. Zmiany czekają również na pasażerów, którzy w tym dniu chcą skorzystać z transportu publicznego. Dlatego przed daleką podróżą warto sprawdzić świąteczny lub niedzielny rozkład jazdy, aby nie narazić się na żadne problemy z dojazdem.
Święto Konstytucji – gdzie można zrobić zakupy 3 maja?
A co, jeśli będziemy pilnie potrzebować środków przeciwbólowych lub składnika, który przydałby się w kuchni? Wtedy kołem ratunkowym mogą okazać się małe sklepy osiedlowe, jeśli za kasą – zgodnie z ustawowym wyjątkiem – stanie ich właściciel. Ponadto 3 maja mogą otworzyć się kwiaciarnie, piekarnie, cukiernie, sklepy rolnicze oraz punkty sprzedające kupony gier losowych i zakładów wzajemnych. Dodatkowo czynne mogą być sklepy na lotniskach, dworcach i w strefach wolnocłowych. Zakaz handlu nie obowiązuje również aptek.
Autor: Hubert Wiączkowski