Maseczka ochronna i zaparowane okulary. Jak sobie z tym poradzić? Sprawdź proste sposoby!

Ponad tydzień temu polski rząd wprowadził obowiązek noszenia maseczek ochronnych podczas przebywania poza swoim domem. Niektórzy mają niemały kłopot z ich użytkowaniem... Chodzi oczywiście o osoby noszące na co dzień okulary. Po pewnym czasie na ich szkłach pojawia się uciążliwa para, która uniemożliwia dokładne widzenie. Są jednak na to sposoby! Sprawdź w artykule, jak pogodzić noszenie okularów z maseczką ochronną.

Skuteczne metody na parujące okulary

Najlepszym sposobem na zaparowane okulary jest szczelna maseczka. Para na szkłach osadza się bowiem wtedy, gdy wydychane powietrze ucieka górą przez szczelinę między twarzą a materiałem. Tak dzieje się, gdy maseczka nie przylega prawidłowo do twarzy. Prawidłowe przyleganie zapewniają na przykład maseczki z drucikiem wszytym na wysokości nosa.

Poza tym istnieje kilka metod na zaparowane przez maseczkę okulary. Jedną z nich jest pokrycie szkieł warstwą gliceryny. Kilka kropel cieczy wcieramy ściereczkę w wewnętrzną i zewnętrzną stronę szkieł okularów, a następnie polerujemy je. Tak przygotowane okulary nie będą parować aż do momentu, gdy warstwa gliceryny nie zostanie starta ze szkieł.

W podobny sposób działają preparaty z substancją hydrofobową (na przykład: płyny czyszczące do szyb i luster, mydło, pianka do golenia), które odpychają wodę i uniemożliwiają osiadanie pary na szkłach.

Amerykanie i Koreańczycy proponują proste rozwiązania

Niedawno w dzienniku The New York Times ukazał się artykuł pt. "Co zrobić, żeby okulary nie parowały, gdy mamy na twarzy maskę?". Jedną z banalnych metod jest podciągnięcie maski na nos na tyle wysoko, by wsunęła się pod okulary. W ten sposób będzie szczelniej przylegać do twarzy.

Ciekawy i skuteczny sposób zaproponował również koreański lekarz. Jak zapobiec parowaniu okularów w czasie noszenia maseczek pokazuje poniższy film:

Źródło: Marcin Czarnobilski/RMF24

Zobacz także:

Autor: Urszula Głowiś

Komentarze
Czytaj jeszcze: