Spis treści:
Kto najczęściej choruje na zatoki?
Domowe sposoby na leczenie chorych zatok
Kto najczęściej choruje na zatoki?
Zatoki są problemem, który może dotknąć każdego, jednak szczególnie narażone są osoby z obniżoną odpornością, cierpiące na alergie lub mające problemy z przewodami nosowymi, takie jak skrzywiona przegroda.
Przyczyny chorych zatok
Przyczyny zatok mogą być różne. Obejmują między innymi: przeziębienia, infekcje dróg oddechowych, alergie, polipy nosa, a nawet skrzywioną przegrodę nosową czy refluks.
fot. Shutterstock
Objawy chorych zatok
Do objawów zapalenia zatok należą: ból głowy, ból zatok i obszarów przynosowych, uczucie ucisku przy zatokach, zalegająca wydzielina, kaszel, podwyższona temperatura ciała, a w niektórych przypadkach obrzęki powiek czy obszarów przynosowych.
Domowe sposoby na leczenie chorych zatok
- Nawilżanie śluzówki nosa: Powinieneś pić dużo wody, aby zapobiec odwodnieniu. Unikaj alkoholu i napojów z kofeiną, które mogą prowadzić do odwodnienia. W celu nawilżania śluzówki możesz używać kropli do nosa, ale nie dłużej niż przez tydzień, aby uniknąć przyzwyczajenia organizmu.
- Okłady na zatoki: Możesz zastosować ciepłe okłady na twarz, używając rozgrzanej soli jodowo-bromowej, grochu lub gorczycy, zawiniętych w płócienną tkaninę. Należy uważać, aby kompres nie był zbyt gorący.
- Inhalacje: Przygotuj inhalacje, wdychając parę wodną z dodatkiem soli kuchennej, olejków eterycznych lub ziół, takich jak rumianek, tymianek, szałwia. Pamiętaj, że inhalacje z olejkami eterycznymi nie są zalecane dla dzieci poniżej 6 roku życia i alergików.
- Płukanie zatok: Użyj roztworów do płukania zatok, takich jak woda morska, sól fizjologiczna czy woda destylowana. Ważne jest, aby nie używać wody z kranu, ze względu na ryzyko bakterii i pasożytów.
- Akupresura: Możesz spróbować akupresury, stosując nacisk na określone punkty ciała, aby złagodzić ból zatok.
fot. Shutterstock
Zawsze pamiętaj, że domowe sposoby nie zastąpią konsultacji z lekarzem, zwłaszcza gdy objawy są poważne lub utrzymują się przez dłuższy czas.
Źródła:
Autor: Magdalena Łoboda