Nagrody Grammy
Pierwsze nagrody zostały rozdane w 1959 roku. Co ciekawe, do roku 1971, gale były prowadzone w dwóch miejscach, by nominowani artyści mogli sobie wybrać dogodniejsze dla nich miejsce. Odbywały się zarówno w Los Angeles, ja i w Nowym Jorku. Prawa do wyłącznego emitowania gali kupił Pierre Cossette i zorganizował pierwszą całościową transmisję na żywo w telewizji. Później w roku 1973 prawa te nabyła stacja telewizyjna CBS, a ceremonię przeniesiono do Nashville.
Statuetki przyznawane są corocznie przez amerykańską Narodową akademię Sztuki i Techniki Rejestracji. Uhonorowani zostają artyści, którzy wyróżniają się osiągnięciami muzycznymi. Ceremonia rozdania nagród to przede wszystkim świetne show, na którym występują najlepsi artyści na świecie. Jest to jedna z czterech najważniejszych nagród, przyznawana przez amerykański przemysł rozrywkowy. Do pozostałych należą filmowe Oscary, telewizyjne Emmy i teatralne Tony.
Statuetka dla najwybitniejszych muzyków
Wręczana nagroda przedstawia pozłacany gramofon na ciemnej podstawie. Wytwarzana jest ręcznie, co roku w tej samej formie, w miejscowości Johnstown w stanie Ohio. Od roku 1990 artyści dostają ulepszoną wersję statuetki. Tradycyjny materiał, z którego była wykonywana, zastąpiono mocniejszymi stopami metalu, by była odporniejsza na zniszczenia. Tym samym trofeum stało się zdecydowanie cięższe i większe od swojego poprzednika. Co ciekawe, wręczana statuetka nie zawiera żadnych grawerów do momentu przyjęcia jej przez nagrodzonego artystę. Co roku wręczane są zatem takie same statuetki dla wszystkich artystów. Nagrodzone osoby otrzymują opisany gramofon później.
Nagroda Grammy została tylko raz anulowana w 1990 roku. Odebrano ją grupie muzycznej Milli Vanilli, ponieważ okazało się, że to nie oni stoją za linią wokalną w przedstawianych przez nich utworach. Byli zatem tylko „aktorami”, którzy poruszali ustami do puszczanego w tle playbacku.
Największe zainteresowanie co roku jest wokół czterech statuetek:
- Album roku
- Nagranie roku
- Piosenka roku
- Najlepszy nowy artysta
Pozostałe nagrody dotyczą artystów z poszczególnych gatunków muzycznych. Poza samym dźwiękiem wyróżniane zostają także nagrania wideo, teledyski. Są również wręczane specjalne nagrody za długoletni wkład w przemysł muzyczny.
Tegoroczne nominacje do nagród Grammy
20 listopada Deborah Dugan – prezeska Narodowej Akademii Sztuki i Techniki Rejestracji poprowadziła spotkanie, na którym ogłoszono listę osób nominowanych do nagród Grammy.
Całą transmisję obejrzysz tutaj:
NAJWAŻNIEJSZE TEGOROCZNE NOMINACJE DO NAGRÓD GRAMMY:
Nagranie roku:
- Hey, Ma – Bon Iver
- Bad Guy – Billie Eilish
- 7 Rings – Ariana Grande
- Hard Place – H.E.R.
- Talk – Khalid
- Old Town Road – Lil Nas X, Billy Ray Cyrus
- Truth Hurts – Lizzo
- Sunflower – Post Malone & Swae Lee
Album roku:
- I,I – Bon Iver
- Norman F***ing Rockwell! – Lana Del Ray
- When We All Fall Asleep, Where Do We Go? – Billie Eilish
- Thank U, Next – Ariana Grande
- I Used To Know Her – H.E.R.
- 7 – Lil Nas X
- Cuz I Love You (Deluxe) – Lizzo
- Father Of The Bride – Vampire Weekend
Piosenka roku:
- Always Remember Us This Way – Lady Gaga
- Bad Guy – Billie Eilish
- Bring My Flowers Now – Tanya Tucker
- Hard Place – H.E.R.
- Lover – Taylor Swift
- Norman F***ing Rockwell! – Lana Del Rey
- Someone You Loved – Lewis Capaldi
- Truth Hurts – Lizzo
Najlepszy nowy artysta:
- Black Pumas
- Billie Eilish
- Lil Nas X
- Lizzo
- Maggie Rogers
- RosalÍa
- Tank And The Bangas
- Yola
Zobacz pełną listę nominowanych [TUTAJ]
17-letnia Billie Eilish jest oficjalnie najmłodszym wykonawcą w historii Grammy, który może pochwalić się uwzględnieniem w najbardziej prestiżowych kategoriach. Łącznie artystka ma szansę na aż sześć statuetek. Eilish nominowano w kategoriach: Nagranie roku, Album roku, Piosenka roku, Najlepszy nowy artysta, Najlepsze solowe wykonanie pop, Najlepszy popowy album wokalny.
Polscy zdobywcy nagród Grammy:
- Krzysztof Penderecki (1988, 1999, 2001, 2017) – Najlepsza kompozycja współczesna muzyki klasycznej, Najlepsza kompozycja współczesna muzyki klasycznej, Najlepsza kompozycja na chór, Najlepsze wykonanie chóralne
- Aleksandra Nagórko (2012, 2017) – Najlepsze kompendium muzyki klasycznej, Najlepsze wykonanie chóralne
- Andrzej Sasin (2012, 2017) – Najlepsze kompendium muzyki klasycznej, Najlepsze wykonanie chóralne
- Henryk Wojnarowski (2017) – Najlepsze wykonanie chóralne
- Włodek Pawlik (2014) – Najlepszy album dużego zespołu jazzowego
- Antoni Wit (2012) – Najlepsze kompendium muzyki klasycznej
Zobacz także:
Autor: Urszula Głowiś