Dziś Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2022!
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto ustanowione zostało 17 listopada 1999 roku przez UNESCO, a jego coroczne obchody mają promować różnorodność językową i kulturową. Co roku ta wyspecjalizowana organizacja ONZ wybiera temat przewodni wydarzenia. Tym razem jest to: „Wykorzystywanie technologii do wielojęzycznego uczenia się: wyzwania i możliwości”.
Hasło odnosi się więc do potencjalnej roli technologii w rozwoju wielojęzycznej edukacji, a także wspierania rozwoju oraz powszechnego dostępu wysokiej jakości nauczania. Wybór tych zagadnień był niewątpliwie związany z faktem, że to właśnie technologia stała się ratunkiem w momencie zamknięcia szkół na skutek pandemii COVID-19. Tematyka ta została także poruszona na organizowanym przez UNESCO w ramach obchodów święta webinarium. Uczestnicy zastanawiali się nad rolą nauczycieli, a także technologii i mediów tradycyjnych w promowaniu i rozwoju wielojęzycznego nauczania.
15 najpopularniejszych słów młodzieżowych w internecie w 2021. Czy był to śpiulkolot?
W związku z celebracją dnia naszego ojczystego języka, którym posługuje się około 44 milionów ludzi na całym świecie, marka Nadwyraz.com udostępniła raport 15 najpopularniejszych słów młodzieżowych w internecie w 2021 roku. Około dwóch miesięcy temu Młodzieżowym Słowem Roku 2021 został spopularyzowany przez liczne internetowe memy „śpiulkolot”. Słowo to wyprzedziło wtedy hasła „naura” oraz „twoja stara”, a oznaczać ma po prostu miejsce do spania.
Jednak w omawianym badaniu „śpiulkolot” śpiulka dopiero na… 73 miejscu. Nadwyraz.com w swoim plebiscycie uwzględnił 95 różnych słów, które zaczerpnął z propozycji nadesłanych do PWN przy okazji wyboru Młodzieżowego Słowa Roku. Badacze przeszukiwali głównie źródła takie jak: Twitter, Facebook oraz portale internetowe.
Wyniki pokazują, że internauci w 2021 roku najczęściej używali słowa… „crush/krasz” (10,78%), które oznacza „osobę w której się zakochaliśmy lub darzymy ją sympatią”. Na drugim miejscu znajduje się hasło „random/randomowy” (10,23%), które jest po prostu spolszczeniem angielskiego przymiotnika o tym samym brzmieniu, oznaczającego „losowy, przypadkowy”. Trzecie miejsce zajmuje „przegryw” (8,56%), który wcale nie jest znowu takim przegrywem, bo od 2019 roku awansował o dwa miejsca w górę. Neologizm ten oznacza po prostu nieudacznika.
Sprawdź pełną listę najczęściej używanych młodzieżowych słów w internecie w 2021 roku:
Autor: Marzena Gargas