Nie dodawaj cytryny do gorącej herbaty! Powód może zaskoczyć

Kiedy za oknem panuje nieprzyjemna aura, a nasz organizm domaga się ciepła, często sięgamy po kubek gorącej herbaty. Ten aromatyczny napój cenimy nie tylko za właściwości rozgrzewające, ale również za bogactwo składników odżywczych i zdrowotnych. Jednak, aby naprawdę czerpać z niego to, co najlepsze, warto znać kilka zasad jej przygotowania. Niestety, często popełniamy podstawowe błędy, które mogą wpłynąć na smak, a także na właściwości zdrowotne. Sprawdź sam.

Dlaczego nie powinno się dodawać cytryny do gorącej herbaty? Fot. Shutterstock/gpointstudio

Jaką herbatę wybrać?

Wybór odpowiedniej herbaty i jej prawidłowe zaparzenie to klucz do sukcesu. Dla miłośników dodatków, czarna herbata będzie doskonałą bazą do eksperymentów z korzennymi akcentami. Ważne jest, by pamiętać o właściwej temperaturze wody i czasie parzenia, co pozwoli wydobyć z liści ich najlepsze właściwości.

Dlaczego nie powinno się dodawać miodu do gorącej herbaty?

Miód, choć znany ze swoich prozdrowotnych właściwości, dodany do zbyt gorącej herbaty, traci swoje cenne składniki. Temperatura powyżej 48℃ dezaktywuje enzymy i probiotyki, a także negatywnie wpływa na witaminy i minerały. Aby miód mógł w pełni przyczynić się do wzmacniania naszego organizmu, należy dodać go do herbaty, która ostygła do około 40℃.

Dlaczego nie powinno się dodawać cytryny do gorącej herbaty?

Podobnie jak w przypadku miodu, dodawanie cytryny do zbyt gorącej herbaty sprawia, że tracimy cenne witaminy, w tym witaminę C, tak potrzebną w okresie zimowym. Dodatkowo cytrynę należy dodawać do herbaty po usunięciu fusów, by uniknąć tworzenia się niekorzystnych związków z glinem zawartym w liściach.

Uwaga na gorącą herbatę!

Pijąc zbyt gorące napoje, narażamy się na ryzyko poparzeń, a nawet – jak pokazują badania – zwiększamy ryzyko wystąpienia raka przełyku. Lekko przestudzona herbata nie tylko jest bezpieczniejsza, ale również pozwala lepiej wyczuć jej smak. To nie wysoka temperatura sprawia, że herbata jest rozgrzewająca, ale właściwie dobrane i użyte dodatki. Czy teraz, znając te sekrety, przygotujesz swoją zimową herbatę inaczej, by cieszyć się jej pełnią smaku i korzyści?

Komentarze
Czytaj jeszcze: