Dlaczego śniadanie jest tak ważne?
Śniadanie nie bez powodu nazywane jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Dostarcza nam niezbędnych składników odżywczych i energii na resztę dnia, ale także za zadanie rozpędzić nasz metabolizm. Śniadanie ma także ogromny wpływ na nasze zdrowie. Niestety nadal wiele osób ma problem z tym pierwszym posiłkiem dnia i z niego rezygnuje.
Dietetycy są zgodni, że brak śniadania powoduje senność, a także może sprawić trudności w koncentracji i rozdrażnienie. Trudniej nam także przyswoić nową wiedzę, częściej popełniamy błędy i gorzej zapamiętujemy. Ominięcie tego posiłku ma także negatywny wpływ na nasze samopoczucie.
Składniki odżywcze, których dostarczamy do organizmu rano, decydują o naszej wydolności fizycznej i umysłowej w ciągu dnia
- powiedział Piotr Pietrzak, lekarz z CM Enel Med w Warszawie, cytowany przez portal hellozdrowie.pl
Śniadanie a odchudzanie
Jeśli rezygnujemy ze śniadania, to musimy liczyć się z konsekwencjami. Ominięcie śniadania sprawia, że w ciągu dnia mamy większy apetyt, przez co łatwiej nam przybrać na wadze. Nocą, podczas snu nasza przemiana materii ulega spowolnieniu, ponieważ organizm nie potrzebuje zbyt dużo energii. Jedzenie śniadania pomaga ponownie przyspieszyć metabolizm i przygotowuje nas pracowitego dnia.
Jeśli pomijasz ten posiłek, to twój organizm może zacząć także robić zapasy w postaci tkanki tłuszczowej. Naukowcy z Queen Margaret University w Edynburgu udowodnili, że osoby, które nie jedzą śniadań, mają aż czterokrotnie większe prawdopodobieństwo, że w przyszłości będą cierpiały na otyłość. Taki stan może wiązać się z podwyższonym poziomem cholesterolu, nadciśnieniem tętniczym oraz cukrzycą.
Wniosek jest oczywisty, warto jeść śniadanie. Nie musisz go jeść od razu po wstaniu z łóżka, jednak zadbaj o to, aby to zrobić do 2 godzin po przebudzeniu. To właśnie śniadanie może uchronić cię przed wieloma chorobami, a także bardziej prawdopodobne, że dzięki niemu przejdziesz przez dzień z uśmiechem na twarzy.
Sprawdźcie nasze pysze, śniadaniowe przepisy:
Autor: Konrad Lubaszewski