Ręczniki w łazience to ogromny błąd
Wchodząc do łazienek w większości polskich domów, możemy natrafić na ręczniki: powieszone na kaloryferze bądź na wieszakach. Jak się okazuje, to ogromny błąd, bo ręczniki wykorzystane po kąpieli absolutnie nie powinny suszyć się w łazience. Dlaczego? To ze względu na panującą w łazience wilgoć, która jest idealnym czynnikiem do rozwijania się różnego rodzaju grzybów i bakterii.
Wilgotne ręczniki są idealnym miejscem do rozwoju dla grzybów i bakterii. Jak się okazuje, nie tylko wytwarzają one trudny do usunięcia nieprzyjemny zapach, ale też mogą pogorszyć nasze zdrowie i stan skóry. Poza tym, grzyby i bakterie na ręczniku wywołują różne choroby, a używanie zanieczyszczonego ręcznika do twarzy może zaostrzyć zmiany skórne i trądzikowe.
Ręczniki. Gdzie przechowywać? Co ile je prać?
Jak prawidłowo suszyć i przechowywać ręczniki? Należy trzymać je w suchych pomieszczeniach, które są przewiewne. Ręcznik należy przynosić do łazienki tylko na czas kąpieli. Po umyciu się powinien zostać odwieszony z powrotem w suchym pomieszczeniu. Dzięki temu będziemy w stanie uniknąć rozwoju różnego rodzaju bakterii i grzybów, które osiadają na wilgotnych ręcznikach.
Jak często prać ręczniki? Częstotliwość prania ręczników powinna być zależna od tego, jak często się kąpiemy. Ręczniki najlepiej prać raz bądź dwa razy w tygodniu. W przypadku ręczników do wycierania rąk najlepiej wymieniać je średnio co trzy dni. Natomiast jeśli z ręcznika do rąk korzysta spora liczba domowników, to powinien być zmieniany nawet codziennie, aby uniknąć rozwijania się na nim bakterii i grzybów.
Sprawdź nasze inne porady dla domu
Autor: Hubert Wiączkowski