Nie używaj takich kodów PIN. To nic innego, jak proszenie się o kłopoty

Kody PIN przede wszystkim chronią nasze dane i pieniądze. Jednak ustawienie prostej kombinacji może sprawić, że staną się nieskuteczne. Jakich ciągów cyfr powinniśmy szczególnie unikać?

zdjęcie ilustracyjne, fot. Shutterstock/ddjunti

Piszemy o tym nie bez powodu. Ilość ataków dokonywanych na nasze dane i pieniądze stale rośnie, więc trzeba zrobić wszystko, by się zabezpieczyć. Można powiedzieć, że kod PIN jest pierwszą barierą, ale nierzadko można w banalny sposób ją przełamać.

Zapomnij o tych kodach PIN

Jeśli tworzysz kod PIN, by był łatwy do zapamiętania, to już popełniasz kardynalny błąd. Hasło ma być trudne i niemożliwe do odgadnięcia nawet dla kogoś, kto dysponuje naszymi danymi.

Możesz mieć pewność, że przestępcy na początku sprawdzą przynajmniej jedną z najpopularniejszych i jednocześnie najprostszych kombinacji. Jeśli masz ustawiony jeden z tych kodów, natychmiast rozważ jego zmianę:

Jak łatwo zauważyć, powinniśmy przede wszystkim wystrzegać się kombinacji złożonych z jednej lub dwóch cyfr.

Zasady układania dobrego kodu PIN

Chcąc stworzyć kod PIN, zapomnij o swojej dacie urodzenia i numerze PESEL. Dlaczego? Otóż większość złamanych haseł zaczyna się od liczby 19 lub 20, czyli od pierwszych dwóch cyfr roku urodzenia.

Eksperci sugerują, że najrzadziej sprawdzane są kody, które zaczynają się od cyfry większej lub równej 6. Dla niektórych powinna to być ważna wskazówka przy ustalaniu własnego hasła. Warto pamiętać też o tym, że nie powinniśmy ustawiać tego samego kodu do różnych punktów dostępu, np. do bankowości mobilnej i kart płatniczych.

Autor: Hubert Wiączkowski

Komentarze