Eksperymentalne prognozy pogody pozwalają przewidzieć synoptykom, jak będą wyglądały najbliższe miesiące. Dane sporządzane są na podstawie wstępnych analiz, które następnie są zestawiane ze średnimi danymi o temperaturze i opadach z lat 1991-2020. IMGW podkreśla jednak, że eksperymentalna prognoza pogody jest obarczona dużą niepewnością, ponieważ mogą wystąpić niespodziewane zjawiska, które wpłyną na aurę.
Eksperymentalna prognoza pogody IMGW na maj
W maju tego roku średnia temperatura powietrza powinna zmieścić się w normie wieloletniej z lat 1991-2020. Mieszkańcy północnej Polski powinni przygotować się jednak na zwiększoną ilość opadów deszczu. Nieco rzadziej deszcz popada w południowej Małopolsce i na Podkarpaciu.
Eksperymentalna prognoza pogody IMGW na czerwiec
W czerwcu opady w całym kraju utrzymają się w normie wieloletniej, ale średnia temperatura powietrza będzie wyższa, niż w poprzednich latach. Oznacza to, że może nas czekać wyjątkowo ciepły czerwiec.
Eksperymentalna prognoza pogody IMGW na lipiec
Niepokojąco wyglądają jednak prognozy na pierwszy miesiąc wakacji. Według wstępnych danych średnia temperatura powietrza ponownie będzie wyższa w całym kraju. Na dodatek w większości kraju, z wyłączeniem północy i północnego wschodu, ma występować znacznie mniej opadów.
Taka pogoda wiązałaby się nie tylko z falą upałów, ale i ze zwiększonym zagrożeniem pożarowym w lasach. Choć są to dopiero wstępne prognozy, to najprawdopodobniej w lipcu będziemy musieli jeszcze bardziej zadbać o nawodnienie organizmu.
Eksperymentalna prognoza pogody IMGW na sierpień
Dla wielu osób sierpień jest tym miesiącem, w którym jest nieco chłodniej. Na ten moment wstępne prognozy IMGW mówią na ten temat coś zupełnie innego. W sierpniu średnia temperatura powietrza ponownie będzie powyżej normy wieloletniej. Na szczęście opady powinny utrzymywać się w granicach normy z lat 1991-2020.
Autor: Hubert Wiączkowski