Artykuł sponsorowany PZU

Niezbędnik kierowcy: Sprawdź, jak zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi zdarzeniami na drodze

Jak wynika z raportów, europejskie drogi nie należą do najbezpieczniejszych. Dlatego każdy kierowca powinien pamiętać o kilku istotnych kwestiach – niezależnie czy wybiera się w długą podróż, czy jedzie do pracy.

Rosnąca liczba samochodów przekłada się na wzrost zagrożenia kolizjami i wypadkami drogowymi. Chociaż kierowcy starają się jeździć bezpiecznie, ryzyko zdarzeń drogowych nadal jest spore. Każdego dnia dochodzi bowiem do kilkudziesięciu wypadków, w których pojawiają się nie tylko ofiary śmiertelne, ale są też ranni. Dochodzi także do poważnego uszkodzenia pojazdów biorących udział w stłuczce lub wypadku. Chociaż przed takimi zdarzeniami nie zawsze można się uchronić, można zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.

O czym należy pamiętać przed jazdą autem?

O ile poruszając się codziennie samochodem, nie ma sensu każdego dnia sprawdzać jego stan, tak jest to koniecznością przed rozpoczęciem dalekiej podróży. Warto sprawdzić stan ogumienia, ilość płynów eksploatacyjnych, stan świateł drogowych. Chociaż apteczka nie jest wymagana, dobrze jest posiadać choćby podstawowe wyposażenie medyczne. Niezbędny jest natomiast trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica.

Ważna zasada ograniczonego zaufania

Wiele osób prowadzących pojazd uważa się za bezpiecznych kierowców. Jednak czasami wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do zdarzenia drogowego. Do częstych przyczyn kolizji i wypadków należy również niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, itp.

Chcąc zapewnić sobie bezpieczną jazdę autem – niezależnie od celu podróży, trzeba stosować się do zasady ograniczonego zaufania. Każdego kierowcę należy traktować jako potencjalnego sprawcę zdarzenia, zwracając baczną uwagę na sytuację na drodze.

Warto także pamiętać o tym, by podczas jazdy nie prowadzić rozmów telefonicznych. Jak pokazują statystyki policyjne, już niemal co czwarty wypadek drogowy jest skutkiem rozmawiania przez telefon w trakcie jazdy. Zdaniem ekspertów równie groźne jest rozmawianie przez zestaw głośnomówiący – w obu przypadkach to rozmowa jest czynnikiem wywołującym spadek koncentracji.

Niezbędne ubezpieczenie OC

Niezależnie od tego, czy kierowca korzysta z auta sporadycznie, czy codziennie, pojazd musi posiadać ważne OC – tego wymaga obowiązujące prawo. Jest to polisa, w ramach której ubezpieczyciel przejmuje finansową odpowiedzialność w razie zdarzenia drogowego spowodowanego przez osobę kierującą ubezpieczonym autem.

Potwierdzenie, że OC jest ważne, każdy powinien mieć przy sobie. Brak polisy grozi nie tylko mandatem, ale również karą grzywny nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Ważne dokumenty samochodu i kierowcy

Podróżując samochodem, istotne jest nie tylko ubezpieczenie OC. Obowiązkiem kierowcy jest posiadanie kilku innych dokumentów, a więc: prawa jazdy, dokumentu potwierdzającego tożsamość (dowodu osobistego), dowodu rejestracyjnego auta.

Gotowy wzór oświadczenia sprawcy kolizji

Jako że każda osoba poruszająca się autem jest potencjalnym sprawcą zdarzenia drogowego, warto wozić ze sobą gotowy wzór oświadczenia sprawcy kolizji. To przydatny dokument, który pozwala uprościć formalności dopełniane po zaistnieniu zdarzenia drogowego. Dzięki temu nie trzeba będzie tworzyć go od podstaw – wystarczy wówczas tylko wypełnić odpowiednie rubryki.

Nieobowiązkowa, ale przydatna polisa AC

O ile ubezpieczenie OC jest koniecznością, tak polisa AC ma charakter nieobligatoryjny. Warto jednak pomyśleć o jego wykupieniu, by uchronić się przed finansowymi skutkami w razie zdarzeń drogowych prowadzących do uszkodzenia swojego pojazdu.

Ubezpieczenie AC pozwala uzyskać odszkodowanie za szkody związane m.in. z uszkodzeniem na skutek zderzenia z innym pojazdem (z własnej winy), ze zwierzęciem, kradzieżą, itp.

Przydatny pakiet assistance

Chcąc uchronić się przed negatywnymi skutkami zdarzenia drogowego, warto pomyśleć również o dodatkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym, tj. pakiecie assistance. To niezastąpione wsparcie na drodze, gdy dojdzie do stłuczki lub wypadku.

W zależności od wykupionego pakietu, assistance może obejmować m.in.:

l pomoc techniczną w razie awarii, uszkodzenia, kradzieży, wypadku,

l naprawę na miejscu zdarzenia,

l holowanie do wskazanego miejsca,

l wymianę koła,

l pokrycie kosztów parkowania,

l samochód zastępczy,

l organizację i pokrycie kosztów noclegu w hotelu,

l transport kierowcy i pasażerów do celu podróży lub miejsca zamieszkania.

Pakiet assistance obejmuje najczęściej zdarzenia na terenie Polski, ale w odpowiedniej wersji może uwzględniać również pomoc na terenie krajów europejskich.

Chociaż kolizjom drogowym nie zawsze da się zapobiec, można zmniejszyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia poprzez bezpieczną jazdę. Przed każdą podróżą warto także sprawdzić stan samochodu oraz należy mieć przy sobie najważniejsze dokumenty.

Komentarze