Niezwykły owoc. Jego właściwości mogą być przełomem w medycynie

Czy graviola przyczyni się do prawdziwego przełomu w medycynie? Niezwykłe właściwości owocu zainteresowały naukowców. Ma on wykazywać działanie przeciwnowotworowe.

fot. Shutterstock

Graviola – cudowne właściwości

Graviola to egzotyczny owoc, pochodzący z terenów Ameryki Środkowej i Południowej, dokładniej rośnie on na drzewie Annona muricata. W ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularny. Mowa nie tylko o rozpoznawalności kulinarnej, ale przede wszystkim... naukowej. Badaczy zainteresował szereg właściwości przysmaku. Okazuje się, że ma on doskonały wpływ na organizm, w tym potencjalne działanie przeciwnowotworowe. Co więcej, od dłuższego czasu rdzenni mieszkańcy wykorzystywali graviolę w medycynie naturalnej. Powszechnie było wiadomo o tym, że owoc ten łagodzi infekcje i wspiera odporność.

Graviola – jak wygląda? Jak smakuje?

Graviola to owoc dość charakterystyczny. Jest owalny, ma ciemnozieloną skórkę z kolcami, a miąższ jest biały, miękki i ma słodko-kwaśny smak. Można go porównać do połączenia ananasa z truskawką. Smakosze egzotycznych przysmaków wykorzystują go na wiele sposobów – jako składnik smoothie, dodatek do granoli, ale też na surowo.

Graviola – zbawienne działanie na organizm

Dlaczego graviola jest tak popularna. Ten owoc ma naprawdę świetne działanie na organizm:

Graviola – ryzyko

Niestety spożywanie gravioli może przynieść skutki uboczne. Jedzona w nadmiarze może wywoływać problemy żołądkowe, nudności czy biegunkę. Istnieje też ryzyko interakcji z lekami, np. przeciwnadciśnieniowymi, przeciwcukrzycowymi i przeciwzakrzepowymi. To ryzyko występuje jednak zwykle przy regularnym sięganiu po ten owoc. Warto zachować umiar, a wszelkie wątpliwości konsultować z lekarzem.

Autor: Hubert Drabik

Komentarze